Česko nad propastí...

24. září 2011 | 05.00 |

Česko stojí nad propastí, stačí krok a zřítí se dolů. Snad od konce války nebyla společnost tak rozdělena, jako se dělí dnes.  Na ty takzvané dobré a na ty takzvaně špatné. Současné nepokoje vyvolal mačetový útok v jedné severočeské restauraci. Ti takzvaně dobrý našli důvod pro své nepodařené životy, důvod ekonomické krize, důvod všech potíží. Stačí ukázat prstem. Zajímavé, že některé demonstrace svolával člověk, který svými cestami po světě připravil daňové poplatníky o částku velice podobnou částce, jakou stát vyplatí jednomu "nepřízpusobivému" za rok.

Takto zjednodušeně se dívala i předválečná německá společnost doby nástupy jistého malíře k moci. Jistě, ještě nejsme tak "hluboko", ale cesta, po které jdeme, nás tam za né tak dlouhou dobu zavede. Většinový národ pomluvy bere jako fakt a optikou tohoto pseudofaktu se pak dívá okolo.

V  době ohnivého útoku na Vítkově jsem napsal, že útok majority na menšinu je nebezpečnější než útok menšiny na většinu. Protože ať zaútočí ten, či onen, následky si vždycky ponese ona menšina. Ano, když uprostřed noci potkám skupinu snědších spoluobčanů, cítím se nejistě, ale stejně nejistě se cítím, když poktám skupinu opilých baníkovců anebo holohlavců.

Ve společnosti roste frustrace, bezvýchodnost, zloba a prázdnota. Život od piva k pivu člověka nenaplní, protože prázdnota, ta potfora, umí plavat. A prázdnota a bezvýchodnost, pak člověka, ať už "cikána," nebo "gaža" přivádí  k extrému a k extrémismu. Začne vyžadovat jednoduchá řešení na složité problémy a jestliže se tyto problémy nevyřeší hned, cití se zrazen vládou a opuštěn.

Viděl jsem  film "Hotel Rwanda" pojednávající o genocidě, která proběhla ve Rwandě v roce 1994. Tehdy většinoví Hutuové masově povraždili menšinové Tutsie. Počet obětí narostl do statisíců až k miliónu. Film velice přesně popisoval propagandu, která k této genocidě vedla. V této propagandě přestali být Tutsiové představování jako lidé, ale  jako štěnice, kterých je třeba se zbavit. Podobně byli vykreslování Židé (nejenom) v nacistickém německu.

Říká se, že národ, který se nedokáže poučit z chyb z minulosti, je odsouzen prožít je znovu. Modlím se tedy, aby se český národ poučit nechal, a to nejenom z historie své, ale i z celistvé historie dvacátého století.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

RE: Česko nad propastí... jaela 24. 09. 2011 - 16:10