Hodnota člověka...

26. červen 2011 | 05.00 |

Věřím tomu, že cenu, hodnotu člověka netvoří obsah jeho peněženky...

Věřím tomu, že cenu, hodnotu člověka netvoří obsah jeho peněženky, stav na kontě, počet jim vlastněných společností, vil, luxusních jachet, aut, a já nevím čeho ještě.  Ba dokonce ani užitečností pro společnost. Jedním z výrazů této "neceny" člověka spočívá v rovnosti před lékařem. Tato rovnost se však ruší.

Říká se, že za peníze si zdraví člověk koupit nemůže. Tato poučka se začíná stávaz pouhou frází. Pacienti se v nemocnicích začnou dělit na ty, co se vyplatí a na ty, co se nevyplatí. Na ty, ze kterých má nemocnice "nadstandartní" zisk a na ten ovecný zbytek. Co myslíte, kterého pacienta, ať už vědomně, či nevědomky, si budou v nemocnici více vážit? Kdo dostane kvalitnější péči už v rámci toho standartu: Ten perspektivní, ze kterého může výt nějaký zisk a ten, neperspektivní, který si nadstandartní službu nebude moci dovolit?

Ve Velké Británii se zjistilo,  že lidé z nejbohatších vrstev žijí v průměru o pět let déle než zbytek populace. Jeden z důvodů tohoto faktu spočívá v tom, že si mohou dovolit kvalitnější lékařskou péči. Zdraví v dnešním světě JE na prodej.

Náš svět se šine na křižovatku. Vzniká nám vrstva privilegovaných s kvalitnější zdravotnickou péčí, která svým dětem mohou dopřát kvalitnější vzdělání, a tím i perspektivnější budoucnost, lidí,   kteří mohou své pozemky obehnat vysokou zdí a zaplatit si bezbečnostní agentury pro svou ochranu a  na zbytek populace, která se stává stále více závislou na pomoc státu. Toho státu, jehož služby současná globální vesnice stále více oslabuje. Vznikají dva světy, dvoje ghetta: Všemocných a bezmocných. Perspektivních a toho bezbudoucného zbytku.  Sociální (tentokrát geneticko - globální?) středověk se pomalu vrací....

 Kde je východisko? Osobně se domnívám, že v křesťanské víře. Musíme společně - v Bázni před Bohem - oprašovat význam Lásky k Bohu a lásky k bližnímu, aby se nám nestaly bezobsažnou formulkou, jako naším středověkým předchůdcům. .  Protože hodnota člověka spočívá v Tom, kdo jej stvořil ke Svému Obrazu, Kdo jej Vykoupil Svou Proletou Krví a Svým Lámaným Tělem, Kdo se o něj uchází a touží po něm jako po Své Nevěstě...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře