Křesťan a odbory...

13. červen 2011 | 17.57 |

Tato vláda mne překvapuje čím dál tím více, žel ne příjemně, ale nepříjemně.  Avšak hodně mně dnes zklamal pan prezident svým postojem ke stávce a k odborářům. Volá po tvrdé ruce, prý odbory prosazují politické postoje.

Ale vážený pane prezidente, "kecat do politiky"  a prosazovat politické postoje, to je právě úkolem odborů.  Stejně jako v minulosti. Katolické odbory třeba napomohly k pádu režimu diktátora Franca ve Španělsku. Anebo například otázka  prosazení osmihodinové pracovní směny. To ve své době byla otázka ve skrze politická. Bez odborů a bez práva na stávku za politické věci by se toto omezení  pracovní doby neprosadilo. Možná by se někomu líbilo, kdyby odbory vyjednávaly pouze krejcary navíc a vládu nechaly naplnit její pravicové šílenosti. Anebo by  někomu vyhovovalo, aby dělníci pracovali šestnáct hodin denně za minimální plat.    Kdosi nedávno řekl, že odbory jsou překážkou k hospodářskému růstu a tím pádem ke zlepšení životní úrovně pracujících. Jo, to by byl hospodářský růst se Zákoníkem  Práce z devatenáctého století, to bychom se pak jistě byli mohli měřit s Čínou, Indii a jinými "vyspělými" zeměmi, které pomalu či rychle berou do svých rukou otěže globální ekonomiky. Jenom nevím, zda-li by se tím ta životní úroveň dělníku opravdu zvětšila.

Už od posledních voleb hodně přemýšlím nad otázkou vztahu křesťanství a odborů. Uvědomuji si, že "zápas o sociální stát" se přenáší z Poslanecké sněmovny do odborových centrál. Pokládám si otázku, nakolik je vůbec členství v odborech v souladu s křesťanskou vírou? Lze v Kristu "vyhlásit generální stávku" a tím se protivit vládě, která, jak píše Pavel, je od Boha? Kdy se vládě od Boha ve své době protivili starozákonní proroci a kdy novozákonní apoštolové? Za jakých okolností proti mocným protestovali Mužové víry?

Asi tedy záleží, jak odbory uchopíme. Buď  se odbory stanou jenom místem, kde si člověk jen a pouze stěžuje, jak má malý plat a jak se mu stále zmenšují výhody  anebo místem, kde se nastavuje Druhá Tvář, kde se hledá co nejvíce spravedlivá míra, které "hoden jest dělník mzdy své,"   kde "se Boha sluší poslouchat  více než lidi", kde se hledá  Boží vůle.  Buď místem, které volá po násilí a ničení,  anebo místem organizace pokojných manifestací nesouhlasných názorů. Na místě prvním křesťan nemá co dělat, avšak na místě druhém, tam by mohl stát, jestliže ho tam volá Jeho Pán.  

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Moderované komentáře