Svoboda myšlení v ohrožení

19. prosinec 2009 | 10.18 |
› 

Hrozí návrat poměrů k Bílé hoře a k Obnovenému zřízení zemskému?

Před více než měsícem jsem zde uveřejníl článek s názvem "Přísahu věrnosti bych nemohl složit". Článek se zabýval návrhem zákona, který předložil Slovenskému parlamentu Ján Slota. Ten vyžaduje jako podmínku získání Slovenského občanství tuto přísahu, resp slib:

"Slibuji na svoji čest a svědomí věrnost a oddanost Slovenské republice, ústavním zásadám a demokratickému zřízení. Slibuji, že jako občan SR budu podle svých možností a schopností oddaně a věrně chránit svou vlast, její územní celistvost, svrchovanost, státní suverenitu a mít v přirozené úctě státní symboly".

V článku jsem vyjádřil znepokojení nad tímto návrhem. slib tohoto znění bych osobně nemohl složit. Na to se mi ozval uživatel Rybák s tímto komentářem:

Těžko s Vámi souhlasit. Slovensko je sekulární stát a třeba z toho vycházet. Náboženské přesvědčení je velice široký pojem. Z náboženského přesvědčení někteří lidi odpalují bomby a uřezávají lidem hlavy, takže náboženské přesvědčení by bylo problém umístit do státní přísahy. Taky osobní svědomí je pojmem abstraktním. Neuřezat hlavu nevěřícímu psu, který zneuctil Korán by taky nemuselo být v souladu se svědomím leckterého muslima-

Zde je má odpověď:


Timto aktem vsak prestava, podle meho nazoru byt sekularnim statem a stava se statem nabozenskym. Nebot by si vlada zacala brat privilegium urcovat, co ma byt v souladu s mym svedomim a co ne.

Kazdy sekularni stat ma pravo uznat nabozenske presvedceni, anebo jej i odmitnout. Nikdo nenuti stat, aby registroval a uznaval nabozenske spolecnosti, ktere hlasaji rezat hlavu tem, kdo pospini koran.

Pro mne je neprijatelne, aby mi stat urcoval, co ma byt v souladu s mym presvedcenim a co ne. Muze me hodnoty uznavat ci neuznavat, ale nesmi mne nutit k tomu, abych jednal v nesouladu s presvedcenim. Je-li me presvedceni v nesouladu se statnim zrizenim, necht mne ma vlada vzdy moznost vyhostit. Ale, zacne li si vlada urcovat, co ma byt obsahem meho svedomi, prestava byt stat sekularnim a stava se nabozenskym. A to je pro mne neprijatelne.

Prave od sekularniho, na rozdil od nabozenskeho, statu cekam, ze bude hajit me pravo na svobodu svedomi. Jestlize bych tuto prisahu slozil, tohoto prava na obranu svobody svedomi bych se vzdal.

Rozdil mezi nasimi postoji je nasledny: Tvuj postoj v sobe obsahuje presumci viny: Vsechny nabozenske presvedceni jsou spatne, ty mi dokaz opak, je -li tve dobre.

Muj postoj obsahuje presumci nevinny: Me nabozenske presvedceni je dobre, necht mi stat dokaze opak.

Urezavani hlavy nevericim psum, kteri zneucti koran stat jiz dnes odsuzuje jinymi pravnimi normami, napr. trestnim pravem.Ale naopak, stat, aspon CR, mi jiz dnes zarucuje prava, kterych ybch se timto aktem vzdal. Napriklad mam pravo odmitnout vojenskou sluzbu, je - li to v rozporu s mym svedomim. Tento akt se vsak na me svedomi vubec nepta a neprimo mi narizuje povinnost vojenske slizby, je-li takova sluzba v myych moznostech.

Timto by se stat stal statem nabozenskym, ktery si osobuje pravo urcovat mi obsah meho svedomi a prestal by byt statem sekularnim...

Napíši to ještě jinak. Dnes mám svobodu MYSLET SI, co chci, třeba i to, že ti, co špiní korán, si zaslouží smrt. Dokud však neudělám nic protiprávního, je vše OK, stále mohu být občanem ČR, či SR. Dokonce i když spáchám vraždu, tak nepřestanu být občanem tohoto státu.

Teď je však tato svoboda v ohrožení. Stát si tu nežádá pue právo, abych JEDNAL v souladu s právním státem, ale dokonce mi ukládá, jak mám MYSLET. Když nebudu myslet tak, jak si přeje vláda, ztrácím občasntví. Touto zrůdností by se poměry vrátili někam k Bílé hoře a k Obnovenému zřízení zemskému, tentokrát ne v katolickém náboženství, ale v náboženství nacionálním.

Občanka se dostává v patnácti letech. V té době však toto dítě či mládež NENÍ PRÁVNĚ ZLETILÉ! K právním úkonům je potřeba vždy souhlasu PRÁVNÍHO ZÁSTUPCE. Jinak řečeno, nerozhodoval by se nezletilec, zda-li přísahat, či nikoliv, ale rozhodoval by to za NĚJ JEHO RODIČ. O to je tato právní úprava ještě zrůdnější...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře