Vítězí zlo nad dobrem?

31. květen 2011 | 21.20 |

Minulé tři čtyři dny jsem se věnoval Legendě - Příběhu knížete Václava s názvem: V bázni Boží, co vychazí na pokračování na tomto blogu. Konečně jsem dopsal třetí část, čímž jsem příběh zacelil a zcelistvil. Tuto verzi jsem s přestávkami (poměrně velmi velmi dlouhými) psal asi tři roky, námět však v sobě nosím již od střední školy, tedy ještě z doby před svým obrácením.

Když jsem si tak pročítal onen třetí díl, pak jsem si uvědomil, že z "světského" hlediska vlastně legenda dopadá velmi špatně. Zlo zůstává nepotrestáno, naopak ten, co se snažil svrhnout tyrana, zůstal sám a zrazen všemi. Krutost a agresivní síla zde zvítězila nad mírností a odpuštění a jen ten hlad po pomstě spojený se závisti zůstal nesmrtelný jako v oné pohádce Zdeňka Zelenky.

Takto jsem to cítil i já před obrácením. V první verzi Legendy jsem dokonce "nechal" Václava "přežít" boleslavský atentát. Ale po svém obrácením jsem získal i nový náhled na tuto osobnost, která mne vždycky fascinovala. Začal jsem ve Václavově mučednické smrti vidět jeho vítězství, velké vítězství. Neboť příklad, který nám tím dal, přežil více a proměnil národ hlouběji, než by to dokázala jeho sebedelší vláda. Svou ochotou zemřít otevřel dveře křesťanství (byť ve "středověké" formě) v naší zemi dokořán a už nikdo je nemohl zavřít. Přinesl svůj život jako velký dar Bohu.

Kéž by nám byl příkladem nejenom Václavův život, ale i jeho oběť..

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře