O bezcitnosti a egoismu...

5. říjen 2010 | 21.45 |

Úděsnou zprávu přinesl internetový portál idnes.cz. Dovolte mi citovat:

U Okresního soudu v Ostravě stane sedmačtyřicetiletá žena, která čelí obžalobě, že nechala umřít hlady svou známou. Slíbila jí, že se o ni bude starat. Místo toho ale odnesla nepohyblivou ženu na půdu a tam ji nechala umřít hlady. Umírání nemocné ženy trvalo několik týdnů. ... Žalobce tvrdí, že to udělala s "vědomím, že sama není schopna zabezpečit své základní životní potřeby a že bez cizí pomoci se nemůže z půdy vzdálit, vrátit se do bytu ani přivolat si pomoc."Žena položila svou těžce nemocnou známou "na kamennou podlahu, na jednu vrstvu pestrobarevné textilie, oblečenou do roláku, kalhotek a ponožek, přikryla dekou a na tomto místě poškozenou bez dozoru jiné osoby po delší dobu zanechala," stojí dále v obžalobě...

Kde se v té ženě vzalo tolik bezcitnosti a krutosti? Jak vůbec mohla žít týdny v bytě s vědomím, že jenom kousek vedle krutě umírá člověk, kterému slíbila pomoc? Na co myslela, když tu stařenku nesla na tu půdu, položila ji na kamennou zem a naposledy zavřela dveře? A na co myslela ta stařenka? Copak ji neprosila třeba o milost, neptala se, co to dělá? Co se to stalo s tímto člověkem, že až takovýmto způsobem zatvrdil své srdce?

Nemůžeme všechno svádět na komunismus. Komunismus už v naší zemi dvacet let není. Obdobnou bezcitnost známe i ze západního "civilizovaného" světa včetně USA, kde komunismus nikdy nevládnul. Tento čin je ovocem naši současné kultury, mentality. Kdy v nás roste nezájem, egoismus, slepota. Vždyť o tom vlastně i kapitalismus je, ne? Postarej se o sebe sám, hlásá se. Dnešním bohem, kultem, měřítkem hodnot, je příroda.  To, co "je přirozené", se automaticky pokládá za správné.

Podle jakých zákonů chceme soudit tuto ženu? Jak víme, že to, co udělala, bylo špatné? Vždyť v přírodě se toto děje běžně, ne? Kdy silný tvor odežene od zdrojů tvor slabý a zesláblý a ten umírá opodál zanechán napospas. Tento boj, "přírodní výběr", jsme dokonce povýšili na tvořivou jednotku.  Čin připomínající holocaust. Nečteme jej na stránlách učebnice. On se stal v sousedství. A možná, možná se schyluje k holocaustu dalším.

Čím více budeme podporovat sobectví, egoismus, čím více budeme omezovat společnou pomoc a odkazovat každého na své vlastní síly, ať už v oblasti důchodů, sociálních věcí, zdravotnictví, školství, bezpečnosti, tim více takovýchto případů, domnívám se, bude přibývat. Tím více ghett - na jedné straně privilegovaných mocných, na druhé straně bezprávných vyloučených lidí živořící v sociální pasti bez naděje, tím šířeji se rozevřou nůžky mezi jednotlivými ghetty, třídami, vrstvy společnosti. Jednu část společnosti utopíme na generace do hnoje bezvýchodnosti, druhou část společnosti zase po generace vyneseme na místa všemocných diktátorů. Tento vývoj, domnívám se, již začal.

Bud se podřídíme vládě Boží, nebo vládě egoismu, sobectví, vládě silnějšího Já. Třetí cesta není.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře