Filmotéka: Božský Evan...

15. červenec 2010 | 05.00 |

Film Božský Evan natočil v roce 2007 režisér Tom Shadyac. Do hlavních rolí obsadil - například - velmi dobrého Morgana Freamana, Stev Carella, Lauren Grahamovou a  John Goodmana.

Wikipedie o filmu píše:  Hlavní postavou filmu je bývalý televizní hlasatel Evan Baxter, který dostane od Boha  úkol postavit archu jako Noe v knize Genesis. Do toho je Baxter zvolen do amerického kongresu. Evan se stane senátorem a současně s nastěhováním se do nového domu v nové příměstské zástavbě dostane od Boha úkol postavit archu. Spolu se svými třemi syny a ženou. Evan se postupně mění z metrosexuálního senátora v dlouhovlasého staříka v jutových šatech. Dlouho se zdá, že potopa nepřijde, ale v důsledku chyby jiného senátora praskne přehrada...

Milí nevěřící čtenáři: Máte - li mezi svými blízkými přáteli či v okruhu své rodiny obrácené křesťany a přestáváte jim rozumět, koukněte s nimi na tento film. Stejně tak mí křesťanští bratři. Sezvěte své nevěřící přátele a společně si pusťe DiVíDíčko s tímto filmem. Protože tento film, můj bratře, má sestro, ten je o tobě a o mně. Milí nevěřící čtenáři, tento film je o tvém věřícím kamarádovi či členu tvé rodiny.

A navíc: cenu tohoto filmu podtrhuje i to, že nebyl natočen křesťany k "evangelizačním" účelům.Film v žádném případě neobsahuje "náboženskou propagandu," jak jedna má známá prohlásila na adresu snímku jiného. Naopak, Božský Evan si z nás, křesťanů, ještě utahuje. Ale zdravě utahuje, na rozdíl od třeba svěrákovských "Vratných lahví." Svěrákův "umělecký počin" spíše přispíval k nedorozumění, ještě přikládal do kotle ohně předsudků a samolibé "vědecko-materialistické"  povýšenosti nad věcmi spojené s vírou. Naopak, Shadyacův Božský Evan přispívá spíše k vzájemnému pochopení a porozumění.

 Neboť jak už jsem naznačil: ten film je o tobě a o mně. O nás, kdo jsme zaslechli Boží Hlas, Boží Volání, kdo jsme spatřili na vlastní "duševní" oči Pána Boha. O nás, kteří jsme stáli před volbou: Podvolit se Božímu Plánu pro náš život, nebo se mu vzepřít? Odhodit jej? Bojovat s Bohem? A v okamžiku, kdy jsme se spolu s Evanem podřídili Bohu, přijali jej za svého Pána, poznali jsme, že Jeho Plán pro náš život je plánem dobrým. Kteří jsme si oblékli nový šat, jutový šat z "velbloudí srsti", šat spravedlnosti přinesený Pánem Ježíšem Kristem.

Milí nevěřící přátelé, z tohoto filmu lze pochopit, proč my, jakožto křesťané, jsme často "trapní." Proč se za nás často "stydíte", když vedeme řeči, které považujete "sto let za opicemi," dávno překonané, jakoby z jiného světa. Můžete se na nás dívat jako na blázny, co patří do léčebny, jako na cvoky, kterým přeskočilo. Anebo jako na Evany, kteří se podvolili Božímu Vedení a kteří touží, aby voda potopy nesmetla právě naše blízké, přátele, kamarády, čtenáře tohoto blogu...

Po shlédnutí tohoto filmu bych Vás rád, milý čtenáři, pozval k tomu, aby jste se i Vy vydali po cestě Kristově. Když píšu články či svědčím o Kristu, když zvu druhé na Cestu Kristovu,  vždy se snažím neslibovat, že život s Bohem je procházkou růžovou zahradou naplněnou vznišení se na obláčcích bez žádné bolesti, žádných obtíží, nemocí, pronásledování. Nikoliv. Jak je ve filmu krásně ukázáno, Bůh za nás naše archy nestaví. Zopakuji ještě jednou: Bůh za nás naše archy nestaví. On je staví spolu s námi, ale rozhodně né za nás. A při stavbě archy se občas klepneme kladívkem do prstu, občas nám spadne ten či onen trám, ta či ona kláda, často jsme na stavbě sami, bez pomocníků, povzbuzení, nepochopení vlastními přáteli, nejbližší rodinou, kteří by měli stát při nás. Ale přesto, podřízení se Bohu, poslušnost Ježíši Kristu a důvěra v Boží Slovo za to stojí.   

 Při sledování filmu se prosím nezabívejte maličnostmi. Nenechte si odpoutat pozornost malichernostmi. Ano, triky na míle daleko smrdí "počítačovinou." Ono totiž tvůrcům filmu jen tak nepovolí vyhodit přehradu do luftu a zatopit Washington D.C. vodou, mějme pro to pochopení. Take logika děje sem tam utrpí ten šrám. Nevím nevím, jak po dlouhém suchu a krátkém deštíku se mlže přehrada naplnit tak až hráz přetéká a praská. Nenechte se tímto odradit. Ten film stojí za to.

Film hodně pozvedá výborný Morgan Freeman v roli Pána Boha a dobrý John Goodman v roli hlavního padoucha. Ostatní herci jim více méně zdatně sekundují. Hodnocení diváky 50% z webu ČSFD vcelku odpovídá, když odmyslím onen "duchovní" rozměr filmu. 

Rozloučím se slovy (tuším) Ricka Warrena: Úkolem křesťanů není postavit archu a pak se modlit za déšť...

Mějte se pěkně!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře