Církev jako vybrakovaný kostel...

15. srpen 2009 | 20.21 |

Letos se nám nějak roztrhnul pytel se svatbami. Už jsme (já a moje snoubenka) byli na čtyřech a pátá, ta naše, nás ještě čeká. Z toho dneska jme měli možnost navštívit svatby dvě. Dnešek si jako den vstupu do manželství vybral jeden můj kolega z práce a jedna naše sestřička ze sboru.

Kolegu oddávali dneska ráno, procházel světským obřadem. Ženil se v jednom velmi starém, už odsvěceném, kostele.  Ten kostel byl naprosto vybrakovaný. Nic v něm nezůstalo, jen ty holé, majestátní zdi. Žádná socha, kazatelna, oltář, dokonce žádná malba na zdi, žádná omítka, nic. Pravděpodobně se na něm podepsala doba minulého režimu. Jenom několik nově navezených lavic ozdoboval interiér.  A já si uvědomil: Ten kostel vypadá jako církev v dnešních dnů...

Také nevábná. Světským okem nepřitažlivá. Před Bohem stojící nahá. Nevlastní nic, co by mohla Bohu dát. Vybrakovaná. Žádná malba před Bohem neukrývá její pravou podobu, její nahotu. Rozpadající se. Okradená. Znásilněná. Ale přesto, přesto pevně stojící...

Přes všechny bouře věků a historie. Stojí pevně. Neustoupila ani o píď. A čeká. Vyhlíží Pána, který ji oděje Svou Slávou. 

Církev dnešních dnů, to je vybrakovaný, nahý, prázdný, nepřitažlivý kostel, ve kterém není nic svatého. Kostel, kterého posvěcuje, odívá, naplňuje a rekonstruuje, dodává mu smyslu, jenom Jeho Pán. Amen. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

RE: Církev jako vybrakovaný kostel... tenisák 22. 08. 2009 - 20:04