Posedlost "Jsem Eva" je docela dobře psychiatricky

2. prosinec 2010 | 09.48 |
› 

Posedlost "Jsem Eva" je docela dobře psychiatricky léčitelná...

Bylo nebylo, za devatero hory a devatero řekami,  v jedné neznáme době v neznámé zemi, v jedné rodině, jednoho dne, se narodila holčička, říkejme ji třeba "Eva." 

Od dětství si ráda hrála s kočárky a s panenkami, ráda se motala v kuchyni, pomáhala mamince s vařením. Zvlášť, když přišel na svět mladší bráška, velmi ráda se o něj starala, přebalovala jej, brala ho ven mezi kamarádky, učila se zodpovědnosti a docela v tom cítila naplnění. Že ji rodiče oblíkají do chlapeckých oblečků a občas ji řeknou "Vašku," ani moc nevnímala. Avšak jednou po ní nejlepší kamarádka vykřikla: "Půjdeš do pekla, jsi obluda.." Proč by měla, to nepochopila, leč v jejím srdci se objevila krvácející rána.

V pubertě a v dospělosti však začaly problémy. Spousta Jarmilek, Ludmilek, Lucinek  se do ní zamilovávaly. Kamarádky, spolužačky, kolegyně z práce Bylo ji to sice trapně, když se před ní producírovaly, špulily rty, nejrůzněji zdůrazňovaly své ženské přednosti, ale snažila se je odmítat citlivě a brát vše s humorem. Pak se ji v nestřeženém okamžiku pokusila jedna z nich políbit. Eva se strašně vyděsila, utekla. Z toho dotyku ji bylo na blití.

Čas od času musela, na nátlak rodiny, navštívit nějakého úlisného chlapa v bílém plášti, který ji do omrzení opakoval: "Jsi Václav, jsi Václav," nakonec se naučila jej zcela ignorovat. Usmívala se na něho, ať si říká, co chce, Eva však věděla své.

Po nějaké době příšla katastrofa. Soud na návrh její vlastních rodičů ji zbavil svépravnosti. Prý až do doby, dokud neuzná, že se jmenuje Václav, a né Eva. Nesměla sama uzavírat smlouvy, vdávat se, činit právní rozhodnutí. Vše za ní měli rozhodovat její rodiče. Toto spiknutí ji opět hluboce zasáhlo a nemohla se s ním vyrovnat.

Co se dělo dále? Za pár měsíců přijela sanitka. Pár silných chlapů ji obléklo do svěrací kazajky, zavřeli do auta a odvezli strašně daleko. Do nějakého ústavu. Tam se dověděla, že ji nepustí, dokud nevyzná, že se jmenuje Václav a né Eva a dokud podle toho nebude nejméně tři měsíce žít. Odvolat se? Není kde, sama nemá žádná práva a ona hospitalizace se uskutečňuje na výslovné přání jejího právního zástupce. Den co den do ní píchali nejrůznější injekce, dávali ji nejrůznější léky, sledovali každý její krok. Jednou za čas ji přivážou ke zvláštnímu stolu a mučí ji elektrošoky. Opakují ji: Jsi Václav, jsi Václak, stále dokola. Eva nechápe to spiknutí celého světa proti ní. Když se však vzbouří, je zavřena na samotku. Na týden, na měsíc. Na samotku, kde jsou jen holé zdi. Nic více.

Tak jde den za dnem, měsíc za měsícem, rok za rokem. Nakonec se Eva zlomí. Touží po svobodě a ví, že ji nelze dosáhnout, jen, když se vzdá. A tak jednoho dne prohlásí: Ano, jsem Václav. Pak zkouší jako Václav žít, ale tři měsíce jsou stále dlouhé. Stačí jít na ten špatný záchod, stačí se přeříct,podívat se po kočárku a po panence a vše začíná od znova. Celý ten kolotoč, celý ten boj.

Ne. Teď už Eva prostě musí vydržet.  Zapřít se. Tři měsíce dělat to, co chtějí. Chce to jen sebeovládnutí. Sice po všech těch mučení, tabletek a injekcí, nemá sílu, ale ví, že muí vydržet. Protože jinak, jinak se odsud prostě nedostane. A ještě pár týdnů a zblázní se, zemře, přestane existovat.

Sláva. Podařilo se. Nakonec ji jako cvičenou opičku předvedou před novináře, kde ze strachu, že ji opět zavřou, odříká naučený text. A doktor hrdě prohlásí: "Posedlost "Jsem Eva a né Václav" je docela dobře psychiatricky léčitelná"...

PS1: Pod jmény "Eva a Vašek" nehledejte nic zvláštního, nějak ty jména prostě patří k sobě :-)

PS2: Tento článek nechce vyznít jako kritika současné psychiatrie, to vůbec né, ale jako kritika některých názorů tvrdíci, že některé věci se dají "psychiatrickými prostředky docela dobře vyléčit."

http://bohu-a.svetu.cz/9679-komentare.html#35271


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

RE: Posedlost "Jsem Eva" je docela dobře psychiatricky pro-zivot®pise.cz 02. 12. 2010 - 20:27
RE(2x): Posedlost "Jsem Eva" je docela dobře psychiatricky bohu-a 02. 12. 2010 - 20:35
RE: Posedlost "Jsem Eva" je docela dobře psychiatricky bohu-a 02. 12. 2010 - 21:08