Jákob tvou žízeň neuhasí...

21. březen 2011 | 21.30 |

Vydáno před dvěmi lety...

Zdravím, vážený čtenáři,

tento blog slaví druhé výročí a to už je příležitost jednak poděkovat, že tento blog může fungovat a sloužit Bohu i lidem v tom našem malém českém  internetovém světě, jednak se i ohlédnout zpět za článkami, které se zde objevili. Dneska bychom si připomněli úvahu na téma Jákob tvou žízeň neuhasí... , nebo z následující pětice článků jste na ni, vážení čtenáři, klikali prozatím nejvíce...


Vydáno před dvěmi léty:

Kam kráčíš, Británie?
Jákob tvou žízeň neuhasí... 
Živá voda... 
Ideály jsou jako hvězdy... 
Přiveď mi svůj hřích... 

Jákob tvou žízeň neuhasí...

Žena mu říká:  Pane, jsi snad větší než Jákob, který nám tuto studnu dal? Jan 4,12

Ježíš ji odpověděl: Každý, kdo pije z této vody, bude mít opět žízeň... Jan 4, 13.

Samařanka položila naprosto legitimní otázku.  Můžeš mi dát něco jiného, než mi dává tělesnost? Ptá se. Co mi tvá voda přinese, co ještě nemám od Jákoba? Jsi snad větší než Jákob? Jsi silnější a mocnější, než má tělesnost? Můžeš mne od ní osvobodit?

Tyto otázky zde naprosto patří. A možná napadají i mnohé z Vás, nevěřících, když s křesany hovoříte o víře. Co mi ten tvůj Kristus může dát? Co mi víra v Boha může přinést? Tážeme se často podobně, jako v obchodě, když si vybíráme zboží. Srovnáváme mezi nimi, jejich přínos a i jejich cenu. A zvažujeme, zapínáme v hlavách kalkulačku a počítáme: Vyplatí se nám koupě?

Napadají nás tyto otázky i tehdy, kdy uzavíráme přátelství? Třeba se podíváme na toho či našeho kolegu, řekneme si při tom: Toho se držme, ten půjde nahoru? Anebo naopak: Od toho ruce pryč, jeho kariéra jde dolů? A co takhle v manželství.  Nerozvažujeme, má li cenu zůstat, nebo se rozvést? Co mi má manželka ještě může přinést, když už třeba není tak mladicky krásná, anebo co mi můj manžel může nabídnout, když už nevydělává tolik jako před pěti deseti lety?

Takto v nás rozvažuje tělesný člověk. Takto nám Jákob nabízí vodu ze své studny. A co říká Kristus? Každý, kdo pije z tělesnosti, opět bude mít žízeň. Tělesnost žízeň neuhasí. Jedna cigareta probouzí žízeň po druhé a druhá po deseti dalších, jeden joint otvírá dveře druhému a druhý joint dalším deseti. Jedna lež způsobí, že musíme zalhat podruhé a zalžeme-li po druhé, budeme muset lhát v deseti dalších případech. Sex s cizí ženou může být nevšední, zajímavý, vzrušující, ale po čase přijde chu na ještě nevšednější, zajímavější a více vzrušující zážitek. Čím déle se muž dívá na porno, tím stále  tvrdší a tvrdší snímky potřebuje.

Jákob nepředstavuje východisko. Jákob nedává svobodu, ač Jákobovi otroci tvrdí opak. Chlubí se, jak že velkou svobodu mají, že si mohou zapálit cigaretu, vypít vodku, vyhulit jointa a při tom nevidí, že tato takzvaná svoboda naopak  vytváří pouta, budí stále větší a větší žízeň, pomocí které člověka ovládá, až jej přemůže.

Nalézám tedy tento zákon: Když chci činit dobro, nabízí se mi mně zlo. Podle vnitřního člověka radostně souhlasím se zákonem Božím. Vidím však jiný zákon v mých údech, který bojuje proti zákonu mé mysli a činí mě zajatcem zákona hříchu, jenž je v mých údech. Já nešastný člověk! Kdo mne vysvobodí z těla této smrti? Řím 7, 22 nn.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře