Gommon se zhluboka napije...

18. únor 2010 | 23.39 |

Tittle     Předchozí díl    Příští díl

Drahomíra se dnes ráno opět necítí dobře.

Ne, nevstala špatnou nohou. To až zde, u snídaně, ji přepadává smůtný, zasmušilý pocit. Jídlo ji nějak nechutná. Proč? Ano, mnoho hostů u ranní tabule ji společnost nečiní. Jenom její tři synové, Václav a na Václavův pokyn z Tetína přivezený malý Boleslav a nejmenší Spytihněv. A z významnějších dvořanů jen vladyka Gommon, župan Prahy a Tichan, přítel Václavův.

A také hovor jakoby se sám unavuje. Boleslav se špičkuje s Václavem, pětiletý Spitěhněv se nudí a těší se, až po jídle vystartuje na nádvoří a s ostatními dětmi uspořádá výpravu na imaginárního medvěda.

I Tichan je mlčenlivý, dokonce i na své jméno. Také on má plnou hlavu starostí. Nejnovější Václavův nerozum ho už ani nepřekvapil. Zbavit se rukojmích! Ano, Václav se snaží o usmíření, ale nač si odkrývat záda? Až vyjde najevo, jaký osud přichystal král Jindřich válečné výpravě směřující na pomoc Arnulfovi, může je půda ještě hodně pálit.

Ale lidsky Tichan Václava chápe. Nikdy neměl s matkou ideální vztah. Snaží se jej opravit, vybudovat. Chtěl dát najevo důvěru, lásku. Vyjít ji vstříc. Ale jakoby mladý kněžic byl zaslepený. Jakoby neviděl, co je to za ženu. Vždyť ona čeká dítě s manželem vlastní dcery! Tichan ji nevěří ani dobrý den. Nedůvěřuje příliš mocným ženám, manželkám panovníků, které se pletou do politiky, které dávají přednost mladším synům před staršími. Možná jizva z minulosti? Kdo ví.

Drahomířina kůže se stává hodně bledou. Připomíná zimní sních. A strašná zima třese jejím tělem. Opět zvedá ke rtům číši, žízeň, které ovládá její hrdlo, však nelze uhasit. Také dítě, které nosí v klíně, je neklidné. Cítí pohyby v pobřišku.

"Omluvte mne, pánové, není mi dobře"

Kněžna vstává od stolu. Udělá pár nejistých kroků ke dveřím. Tma se objevuje z ničeho nic, obklopuje ji. Nic nevidí, jenom ve spáncích ji koluje krev. A pak, padá k zemi.

"Maminko!"

Václav převrací židli, jak se snažil rychle vstát.

"Přineste vodu!"

Václav přijímá vlhký hadřík, kterým otirá Drahomířiny spánky. Kněžna otevře oči, usměje se na syna a pak opět oči privírá. Mladý kníže si vezme matku do náruče a zanáší ji do její soukromé komnaty. Tichan odběhne, aby někde sehnal nějakého ranhojiče. Příbíhí i chůva a v nastálém zmatku odvádí oba mladší syny ven místnosti.

V sále nakonec zůstává Gommon sám. Usměje se, vezme si konvici, doplňuje si pohár. A pak se zhluboka napije.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře