Co minulý týden dal - opět neveselé čtení...

1. květen 2010 | 11.02 |

Zdravím, milý návštěvníku,

pojďme se ohlédnout za končícím týdnem. A opět, nebude to veselé čtení... Dnes se podíváme na výzvu ke kroužkovací defenestraci, pochválíme skupinu Chinaski, seznámíme se s desaterem asertivity, zamyslíme se nad Boží Vševědoucností, navštívíme blogy několika kazatelů, povíme si něco o mezigeneračních vztazích i o duševním klimatu ve společnosti obecně, jak ho odhalují nejrůznější videa a fejsbúkovské skupiny. A nakonec si zahrejeme šachy s šampióny...

==================================================

 Už se na tomto blogu stává zvykem, že tu občas ocituji zajímavý mejlík, který mi přijde. Je to podle mně lepší řešení, než otravovat své kamarády hoaxy. Kdo bude chtít, si to přečte. Následující mejlík mi poslal můj tchán:

DEFENESTRACE 2010 - rozešlete co nejvíce lidem !!!- to není špatný nápad!
Asi by se tím mnohé vyřešilo !!!Každý by volil tu svoji stranu, ale byla by
očištěna od současných smutně proslavených kádrů.
OBČANÉ, VE DNECH 28. A 29. KVĚTNA 2010  SE  KONAJÍ  VOLBY
DO POSLANECKÉ  SNĚMOVNY  PARLAMENTU  ČESKÉ  REPUBLIKY.
OBČANÉ,  DOSTAVTE SE K  VOLBÁM, VYBERTE STRANU SVÉMU SRDCI
NEJBLIŽŠÍ A  ZAKROUŽKUJTE POSLEDNÍ 4  KANDIDÁTY (ZÁKONEM DANÉ MAXIMUM)
NA  VOLEBNÍM  LÍSTKU  STRANY,  KTEROU JSTE  SI  VYBRALI.
Toto jsou obyčejní lidé jako my. Nezkažení korupcí  moci.
Volební zákon praví, že každý kandidát, kterého  zakroužkuje nejméně
5%  voličů, postupuje ze spodního místa skokem na  přední místo v
krajské  kandidátce a získává mandát v poslanecké  sněmovně.
Čím více obyčejných občanů dostaneme tímto systémem  do sněmovny,
tím  více politických štamgastů vytlačíme z předních míst  kandidátek a v důsledku
tedy i z jejich vysezených parlamentních křesel.
A to není vše! Volební dny jsou dva. Radíme tedy voličům, kteří
půjdou  volit v pátek, ať zakroužkují poslední čtyři kandidáty.
Voliči,  kteří  půjdou volit v sobotu, zakroužkují pátého, šestého,
sedmého a  osmého  kandidáta od konce. Tím vznikne možnost vyřadit
až osm předních   politiků z jakékoliv strany!
Moderní defenestrace zcela v rámci  platných zákonů.

http://www.defenestrace2010.cz/

Osobně si nejsem jist, jestli tato akce, i kdyby se nakrásno povedla, přinese očekávaný efekt.

Mlže se stát, že navolíme parlament přeplněný těch, kteří kandidovali jenom tak dopočtu, nepřipravených, které by ani ve snu nenapadlo, že budou zvoleni. Nezkušené, snadno ovlivnitelné. No, každopádně se osobně na ty poslední čtyři podívám a bude - li tam nějaké zajímavé jméno, určitě ho zakroužkuji... :-)

==================================================

 Na blogu kazatele CASD (Církve adventistů sedméno dne) Vlasty Fürsta jsem našel "desatero asertivity." Připadá mi zajímavé, proto bych ho rád  zde uvedl:

 Desatero asertivního chování
1. Máš právo sám posuzovat své chování, myšlenky a emoce, a nést za ně i za jejich důsledky sám odpovědnost.
2. Máš právo nenabízet žádné výmluvy či omluvy ospravedlňující tvé chování.
3. Máš právo sám posoudit, zda a nakolik jsi odpovědný za problémy druhých lidí.
4. Máš právo změnit svůj názor.
5. Máš právo dělat chyby a být za ně zodpovědný.
6. Máš právo říci: "Já nevím."
7. Máš právo být nezávislý na dobré vůli ostatních.
8. Máš právo dělat nelogická rozhodnutí.
9. Máš právo říci: "Já ti nerozumím!"
10. Máš právo říci: "Je mi to jedno!"

==================================================

 Včerejší den přinesl jednu děsivou zprávu. Dvojice mladíků zcela bez důvodně napadla posádku projíždějícího auta. Videoreportáž přikládám zde (omlouvám se za tu reklamu):

 Co se to s naší společností děje?

 Archeologie zná nejrůznější kultury: Kulturu popelnicových polí například (název této kultury mi utkvěl v paměti). My, Havířovaci, žijeme uprostřed kultury rozbitých skleněných výloh, přesnými kopy poválených odpadkových popelnic, zdí počmárených nejrůznějšími vulgárními a násilniickými texty a obrázky. A to se záměrně nezmiňuji o grafitech, neboť některré z nich, a to teď myslím naprosto vážně, jsou hodnotná umělecká díla. Trošku se odchýlím od tématu: U bývalé zvláštní školy teď zateplují barák, čemuž padlo za oběť jedno nádherné grafiti, lituji, že jsem si ho nevyfotil: Otevřená lebka nějakého ducha nebo něčeho takového a v ní postavy tuším tří lidi. Vždy, když jsem okolo procházel, zeptal jsem se, co je v mé mysli, co naplňuje moje myšlenky, není - li moje hlava jenom prázdné uložiště sena?

 Zpět k tématu. Kultura rozbitých skleněných výloh. Nevím, jestli jste si toho také všimli, ale mám pocit, že dnešní, aspoň havířovští rodiče, jsou nervóznější, než bývali rodiče předchozí generace. Jakoby naše společnost byla více stresovaná, frustrovaná, možná i trochu prázdná, bez hlubšího smyslu.

Říká se, že kdo v osmnácti nevolí levici, nemá srdce, kdo v padesáti nevolí pravici, nemá rozum. Do médií pronikají zprávy o výsledku středoškolských studentských voleb, které se nesou ve znamení propadu levicových stran. Čekal jsem vítězství pravice, ale ne tak drtivé. ČSSD by volilo jedno jedinné procento středoškoláků, protestnější KSČM 3 procenta. Co to vypovídá o dnešní generaci? Kde v tom moři egoismu je srdce?

O tomtoduševním stavu svědčí i jiné faktory. Facebookovská skupina O důchodcích, kteří brzdí nešťastnou společnost v kauflandu. Řekneme, to je recese. Ale i tato recese o něčem svědčí. Údajně nejméně padesát procent sdělení ve vtipu je myšleno naprosto vážně. Každá recese tvoří skořápku, ve které je ukryto vážné sdělení: Vážení důchodci, překážíte nám! Nemáme na Vás čas, když se loudáte s nákupem v Kauflandu. My totiž strašně spěcháme...

 Z podobnéjo soudku je i dnes nějak slavné video hrdiny Mádla a disdentky Issové. Vážení důchodci, vyžíráte nás, jako by říkali. Vaše důchody odvádějí peníze, které by se dali použít lépe a my vám povíme jak. Už jenom schválení eutanázie a uvidíme morální stav naší společnosti v plné nahotě. Nezavazej, když jdu kolem já, to je filozofie dnešní, kapitalistické společnosti...

==================================================

 Když už jsme u toho videa pana Mádla, nejlepší odpověď na něj jsem našel na těchto dvou blozích. První článek napsal kazatel Církve Bratrske, br. Daniel Kvasnička, druhý blogger idnesu Michal Mulač...

==================================================

Teď zase chvilku budeme chválit, pro vyváženost, ne? Podle mého názoru jedna z nejlepších písní loňského roku nahrála skupina Chinaski, jmenuje se "Hvězdy nad hlavou." K výborné hudbě přidali i nesmírně hluboký text. Dovolte mi ocitovat z něj část:

A ty se mě najednou ptáš, jaký sny, ty, tati máš
Najednou se nějak nemůžu rozpomenout
Viš, ja ti neodpovím, ale jediný, co vlastne vím
Všechny jsem zapomněl jen a jen svoji vinou

Povídej, přeháněj, vyprávěj, co by si rád
Všechny přání, co tě jen ve snu napadnou
Povídej, přeháněj, cokoli můžeš si přát
A tvý přání se ti vyplní najednou...

Nádherná, povedená píseň. Například zde je uveřejněn celý text: http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/chinaski/hvezdy-nad-prahou-93702

  ==================================================

 Kdosi vyhrabal jeden zajímavý článek od bývalého kazatele KS Daniela Drápala okritizovaný bývalým biskupem AC Rudolfem Bubíkem, který se zamýšlí nad Boží Vševědoucností a nechal ho vyvěsit na stránkách notabene.granosalis.cz. Článek si můžete přečíst zde. V podstatě s podstatou článku br Drápala souhlasím, v drobnostech se můj pohled liší. Článek na toto téma jsem před několika měsíci napsal také. Pro zvědavé přikládám link: http://bohu-a.svetu.cz/19471-o-bozi-vsevedoucnosti.html

==================================================

 Tento týden mne oslovilo jedno kázání kazatele CB Chrudim Petra Jelínka, kterého jsem do té doby neznal. Trošku jsem se tedy na něj podíval přes google a nalezl jsem jeho blog. Sice jej už nějakou dobu neupdatuje, přesto je zajímavé jej navštívit a prostudovat si jej. Adresu přikládám: http://pejelinek.mypage.cz/.

 A když už navštěvujeme blogy křesťanských kazatelů, dovolte mi pozvat Vás k přečtení ještě dvou článků. Jeden napsal - dnes zde již zmíněný Vlasta Fürst - pod názvem: Žiju s gamblerem. A druhý článek odkazuje na blog dnes již zde také zmíněném kazatele Daniela Kvasničky, který se zamyslel nad otázkou půstu.

==================================================

 Hm, tento týden toho jaksi mám více. OK, pojďme dále. Zajímavý rozhovor o státu Izrael jsem nalezl zde: Stát Izrael je vlastně v rozporu s tradičními židovskými hodnotami, tvrdí profesor Jaakov Rabkin. Velmi odvážné tvrzení, co říkáte, vážený čtenáři...

A poslední dnešní pozvánka se týká šachu. Tento týden se rozjel zápas o titul mistra světa mezi bulharským velmistrem Veselinem Topalovem a indem Viši Anandem. Zápas můžete sledovat zde: http://www.chesslady.com/index.php?page=kat&s=Anand-Topalov%202010 Tento souboj je zajímavý i z toho důvodů, že poprvé od roku 1921(!@!?!) se boje o šachový nejvyšší mistrovský titul neúčastní ruský respektivě sovětský šachista. Vždy buď obhájce nebo vyzivatel pocházel z tohoto východního šachového obra.

Tak tolik pro dnešek, požehnaný den přeji!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře