Anktea: Co z díla Petra Chelčického teď?

30. červenec 2010 | 17.31 |

Tento měsíc jsme dokončili převyprávění dvou traktátu Petra Chelčického. Jeden na téma "náboženských tradic" s názvem "Úvaha nad základem zákonů lidských", druhý na téma "očistce" pod názvem "Pravda a mýty o očištění." Tak mne napadlo poptat se těch z Vás, milý čtenáři, které dílo Petra zaujalo a chtěli by jste jeho pokračování, které dílo vybrat teď?

První možnost spočívá ve výkladu Petra Chelčického na 2. list apoštola Jana. Tento traktát je středního rozsahu, asi jako úvaha O trojím lidu. Petr se v ní zabývá nejenom otázkou kritiky soudobé církve, ale i obecnějších oblastí lidského života s Kristem. Toto zamyšlení, tuším, kladou někteří historici de většího celku s názvem "O antikristu." Traktát spolu se "základy" vydal jakýsi pan Reichel za období první repubilky.

Druhý traktát "O církvi" je zamyšlení nad uspořádáním církve. Našel jsem jej kdesi tady na internetu.

"Repliku proti Rokycanovi" bychom zde neuvedli celou, jenom ty části, které se nekryjí se "Základami" a s "Očistcem." Tento traktát patří k nejdelším, co Petr Chelčický napsal. Polemizuje zde s příštím utrakvistickým pažským arcibiskupem Janem Rokycanou, tedy s přední tehdejší  husitskou autoritou pražanů stojí někde ve středu mezi radikály a umírněnými konzervativci.

Třetí má pro dnešní společnost trošku provokující název: O trestání srdce. Jedná se o úvahu střední velikosti, kratší než "Očistec," tvoří součást výkladu první epištoly sv Jana a cyklu "O antikristu"

Čtvrté zamyšlení se týká otázek kolem křtu a páté o rozeznávání duchů podle bludných názorů. Traktát o křtu se řadí rozsahově k úvaham kratším než průměr děl Petra Chelčického, Rozeznávaní duchů jsou naproti tomu zase "delší než průměr."

Žádný z těchto traktátů, kromě 2. epištoly Jana kdysi dávno a začátku "O cíkrvi" jsem si ještě neprostudoval. Osobně se domnívám, že spisy Petra Chelčického jsou dobré číst jak pro duchovní rozvoj, tak pro samotné poznávání Pána Ježíše. Proto bych je zde rád zveřejňoval i nadále, když už pro nic jiného, tak aspoň pro můj vlastní užitek :-)

Mějte dobrý den!

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře