Milosrdenství: Co mají tito tři společného?

24. březen 2009 | 16.25 |

Blahoslavení milosrdní, neboť oni dojdou milosrdenství. Matouš 5, 7.

Co mají společného Matka Tereza, Albert Schweitzer a M.L.King junior?Matka Tereza, vlastním jménem Agnes Gonxha Bojaxhiu (26. srpna 1910 – 5. září 1997) byla  misionářkou v Indii, zakladatelkou řeholního řádu Misionářky milosrdenství a nositelkou Nobelovy ceny za mír z roku 1979. Narodila se 26. srpna roku 1910 jako nejmladší dcera úspěšného obchodníka v makedonské (tehdy rumunské) Skopji. Již ve svých dvanácti letech se rozhodla, že se stane řeholnicí, řádovou sestrou.  V roce 1946 sestra Tereza opustila loretánský klášter a začala se věnovat nejchudším a umírajícím. O další tři roky později, když se kolem ní soustředilo již mnoho mladých dívek, zakládá Tereza kalkatský řeholní řád nazvaný Misionářky milosrdenství (někdy nazývaný též Misionářky lásky či řád milosrdenství). Vatikán uzná nový řád, řídící se františkánskými principy, 7. října 1950 (dnes je Misionářek milosrdenství kolem tří tisíc a pracují ve více než 500 nemocnicích, útulcích pro chudé a umírající atd., ve více než sto zemích světa). 5. září 1997 pak Matka Tereza umírá - v Indii se vyhlásil státní smutek, vlajky byly spuštěny na půl žerdi.

Albert Schweitzer (14. ledna 1875, Kaysersberg v Horním Alsasku, dnes Francie – 4. září 1965, Lambaréné, dnes Gabon) byl francouzský teolog, misionář, filosof, etik, varhanní virtuóz a lékař, původem z Alsaska. Byl synem protestantského (luterského) faráře v prostředí, kde luteráni byli menšinou v katolickém prostředí. Vystudoval filozofii - Štrasburk, Paříž, Berlín - a teologii. Současně se stal vynikajícím varhaníkem (interpret zejména Bachova díla). Od roku 1900 kazatelem a vikářem v kostele sv.Mikuláše ve Štrasburku, od roku 1902 docentem teologie. V roce 1904 se rozhodl, že důkladně změní svůj život. V roce 1905 začal studovat medicínu a to na stejné štrasburské univerzitě, které dokončil v r. 1912. Roku 1913 odjel z Evropy do Afriky a z vlastních prostředků založil v Lambaréné (tehdy Francouzská rovníková Afrika, dnes Gabon) nemocnici, kterou financoval jednak z darů, jednak z prostředků, které vydělával jako varhanní virtuóz prostřednictvím koncertů, na nichž interpretoval varhanní skladby Johanna Sebastiana Bacha. Je nositelem Nobelovy ceny za mír z roku 1952.


Dr. Martin Luther King, Jr. (15. ledna 1929 Atlanta Georgie– 4. dubna 1968 Memphis Tennessee) byl americký baptistický kazatel, jeden z nejvýznamnějších vůdců Afroamerického hnutí za lidská práva. Vedl bojkot autobusové dopravy v Montgomery (1955–1956) a spoluzakládal Southern Christian Leadership Conference (1957), jíž se stal prvním prezidentem. V roce 1963 se zúčastnil pochodu na Washington, kde pronesl svůj slavný projev "I Have a Dream".

V roce 1964 obdržel Nobelovu cenu míru za své úsilí o ukončení rasové segregace a diskriminace prostřednictvím občanské neposlušnosti a jiných nenásilných praktik. Poté, co dosáhl určitých úspěchů v oblasti ukončení rasové segregace, se začal zabývat komplexnějšími problémy afro-americké komunity ve Spojených státech: otázkami jako nerovnosti ve vzdělání, možnostech výběru povolání, zdravotní péče, práva volit. Postupně získával úspěch a z lokálního vůdce proti rasové diskriminaci se zejména v druhé polovině 60. let stal významnou figurou celonárodní americké politické scény. Jeho život byl ukončen atentátem, který se odehrál 4. dubna 1968 v Memphisu ve státě Tennessee.


Co mají tito tři společného? Všichni prokázali milosrdenství. Darovali své životy Bohu a skrze toto obdarování i svým bližním. Pečovali o své bližní i daleké s láskou matky, moudrosti doktora a odvahou lva. Ale víra všech těchto tří nebyla úplně teologicky košér. Někteří z nich nevěřili ve stvoření, další v Božství Pána Ježíše, anebo zase prožili dny, léta, měsíce či roky v depresích a pochybností. Budou spaseni, nebudou spaseni? Povím vám tajemství, já nevím.

Ale vím jedno, nebude - li i skrze nás proudit Boží Milosrdenství obdobně, jako přes tyto Boží služebníky, nedojdeme sami Božího Milosrdenství. Modleme se tedy, aby Bůh otevřel naše srdce jako ventil vodovodu, aby skrze Nás mohla proudit Jeho Láska volně, užitně a bez přenosových ztrát. Ámen...

Pozn: Životopisná data byla převzata z Wikipedie.cz.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře