XXXV: Kdo chce zabít Vratislava?

25. duben 2009 | 07.32 |
› 

Vratislavem jen tak něco neotřese. Dneska se opět ocitl tváří tvář smrti. V krátkém čase už potřetí. Náhoda? Anebo mu někdo usiluje o život? Před pář měsíci se uzdravil z náhlé nemoci, pak jej nedávno na nádvoří Pšovanského hradiště napadl zdivočelý pes. Dnes jej málem na stavbě kostela svatého Jiří zabil padajicí kámen. Jen o vlásek minul jeho hlavu, pochroumal mu však rameno.
Teď se ve svém paláci uklidňuje svařeným vínem. Houkne na sluhu, aby pro něj připravili horkou lázeň. Voda se hřeje na kamnech a otrokyně, lazebnice, jej po vědrech nalévá do sudu. 
Kníže se svléká do naha a uvelebuje se v kádi. Ááá, ta potěcha. Slastně přivírá oči. Jak má rád tento druh odpočinku.
"Až mi budeš umývat záda," přikazuje lazebnici, "namasíruj mi ramena, ano?"
Kníže si vychutnává milostný pocit tepla po svém těle. Ale žena stále nepřichází. Vratislav se netrpělivě ozývá:
"No tak, kdepak jsi?"
Stále nic, po chvíli se ohlédne. A zkamení. Otrokyně mu stojí za zády s obnaženým nožem v ruce,napřažené k ráně. Pohled do očí, čte v ní strach. Kníže lehce zachycuje ženinou paži. Bolest lazebnici donutí pustit nůž, ten s cinkotem dopadá na zem.
"Stráže!"
Na Vratislavovo zavolání se objevuje ozbrojenec. Kníže nešetrným pohybem ruky trhne s otrokyní tak, aby padla vojákovi k nohám.
"Odveď ji k Hněvsovi, ať z ní dostane, kdo vedl její ruku..."
Žena se snaží neartikulovanými zvuky něco říci. Kníže ji však již nevěnuje pozornost. Vstává ze sudu, přehazuje si kožešiny kolem pasu a ramen a jde ke stolu. Vezme do ruky korbel vína a zhluboka se napije. Mezitím voják odvádí otrokyni z místnosti.
Víno knížete uklidňuje. Tak přeci jenom mu někdo ukládá o život. Kdo? Drahomíra? Arnulf? Nebo někdo třetí? Pohané nebo křesťané? Kdo se jej chce zbavit? Vypadá to na spiknutí, ve kterém má prsty někdo schopný a mocný. Známý nebo neznámý? Nějaký Jidašský přítel, nebo neviditelný nepřítel? Anebo měla ta žena osobní motiv k pomstě?
Za pár hodin přichází Hněvsa, župan Pražského hradiště.
"No? Řekla něco?"
"Nemohla pane, někdo ji vyřízl jazyk..."
"A? Ukázala aspoň na někoho?"
"Bohužel, nikoliv. Chtěla nám utéci, stráže ji zabili..."
"Vyšetřuj dále. Možná měla rodinu, nebo milého, někdo něco musí vědět..."
Hněvsa se uklání a na Vratislavův pokyn opouští místnost. Kníže se opět zhluboka napije. Kdo jej chce zabít?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře