XI: Zdechlina ovce

1. duben 2009 | 08.01 |
› 

Václava bolí celé tělo. Čtyři hodiny máchá mečem na dřevěného nepřítele. Čtyři hodiny ho Tichan prohání po cvičišti. Slýchává věty typu: "Drž postoj, Václave." Anebo "Kryj se zleva..." Na osmiletého chlapce velký dril, ale už byl zvyklý. Od nejútlejšího dětství ho nejprve otec Vratislav, posléze vladyka Tichan, zasvěcovali do tajů ohebnosti a síly lidského těla. Cvičení ho baví, zvlášť, když ho Tichan opepří nějakou hrou.

"Dobrá, to stačí. Pojď, projedeme se..." 
Vracejí se ke koním, které mají uvázané opodál. Naskočí na ně. Tichan mlaskne na svého ryzáka a následován kněžicem vyrážejí do lesa. Netrvá dlouho a Václav poznává, že ho Tichan ještě nevede domů, Pražské hradiště jenom zleva minuli a pokračovali v cestě. Zanedlouho dojedou k osamělé salaši. Pastýř ovcí vychází vstříc a klaní se oběma hostům, kteří seskakují z koně. Tichan odvazuje váček a háže jej pastýři:
"To je za škodu i za ochotu. Doveď nás k tomu."
"Pojďte za mnou, milosti..."
Pastýř je nevede daleko. U rozbořené ohrady ukáže na dvě nedaleké mršiny.
"Václave, jdi, a zjisti mi, co se stalo..."
Václav se přiblíží k mršinám. Není mu špatně, není to poprvé, co něco obdobného vidí. Začíná studovat okolí. Prohlíží obě mršiny a pak se dívá po stopách. Obchází kruhem místo smrti, nakonec se sklání nad jedním místem. A pak nad druhým, prohlíží si i třetí.
Nakonec se vrací k Tichanovi:
"Byl to medvěd, Tichane. Přišel od východu, porazil ohradu. Zabil tu ovci. Pak na něho zaútočil ovčácký pes, zabil i jeho. Nakonec utekl zpět k východu, asi ho opět něco vyplašilo. "
"Podle čeho usuzuješ na madvěda?"
"Našel jsem stopu, vladyko..."
"A podle čeho ještě?"
Václav pokrčí rameny.
"Pojď k tomu mrtvému psu. Jak asi zemřel?"
Oba se opět sklání nad mršinou.
"Hele tady, má přelomenou lebku. Takto zabijí medvěd. Asi se postavil na zadní a mocnou ranou praštil psa po hlavě..."
Václav si opět prostuduje mršinku. Pak Tichan vytáhne nůž, a řízne do psa.
"Vidíš tohle? To je srdce. Srdce ti pumpuje krev do žil. A tady tento orgán, to je plíce. Díky tomu můžeš dýchat- A z tohoto by vyšel strašnej puch, kdybych do toho řízl. To je žaludek..."
Václav přece jenom trošku zbledne.
"A co ta ovce? Říkal jsi, že ji zabil medvěd?"
"Ano..."
"Nikoliv Václave, ta ovce zemřela sama. Ta je mrtvá již několik dní. Právě ona přilákala medvěda. Pojď, Václave, už je toho na tebe dost, pojedeme domů..."

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře