Ježíš se musí setkat se samařskou ženou

25. únor 2009 | 07.34 |

(Ježíš) opustil Judsko a odešel do Galileje. Musel však projít Samařskem. Jan 4.4.

V minulém článku jsme se zamýšleli nad tím, proč Ježíš musí projít Samařskem, když vlastně nemusí. Řekli jsme si, že jedním z důvodů může být, že jej tam posílá Bůh. V tomto článečku se podívejme na důvod druhý.  Ježíš musí projít Samařskem, aby se setkal se samařskou ženou. Toto setkání popisuje apoštol Jan v oddíle, který následuje po citovaném úryvku.

Tento důvod snad bije do očí. Ono je jasné, že kdyby Samařskem neprošel, se ženou by se nesetkal. Ale Ježíš toužil se s ní setkat. Toužil tak moc, že prostě musel za ní jít,svědomí by mu nedovolilo obrátit se k ní zády, k jejímu volání, které jistě, ač fyzicky vzdálen, slyšel, k jejím slzám, které jistě viděl,  k její bolesti, kterou i On cítil.Věděl, že i ona potřebuje Jeho Přítomnost, potřebuje Jeho životodárný dotyk, jak jsme se o něm bavili v jednom z minulých článku. Již je připravena na setkání s mesiášem. A ač bydlí v Samařsku, na území, kterým židé pohrdali, (na rozdíl třeba od Nikodéma, který bydlel v Jeruzalémě), ač žije v poledním žáru, (oproti Nikodéma, který zase žil v noci), ač ji samotnou pohrdají i židy pohrdání samařani, přesto se Ježíš, králů král, mesiáš, Bůh, sklání k ní a nabízí ji východisko z její situace.

Ať už žiješ v jakékoliv duchovním hnojišti, at už tenou pohrdají i ti, kterým pohrdají tzv slušní lidé, ač si myslíš, že tvé volání o pomoc nikdo neslyší, tvé slzy nikdo nevidí a tvá bolest je každému lhostejná, přesto je tu Někdo, který touží se s Tebou setkat, touží tak moc, že půjde za tebou do samého tvého hnojiště, do Tvého Samařska. Ježíš za tebou jde i na kříž, jde i do samotného pekla.

Nikdy nejsi sám, nikdy nejsi sama. Problém však může být v tom, že prostě chceš být sám a chceš být sama. Že se ti líbí na tvém hnojišti, ve tvém Samařsku, že ti vyhovuje život v poledním žáru, jak se o něm budeme bavit v příštím článku. Zastav se však na své cestě. Neboť ona v konečném důsledku vede do zahynutí. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

RE: Ježíš se musí setkat se samařskou ženou zuzi 25. 02. 2009 - 09:57