Co bych rád věděl, že má dcera ví o svém příteli..

11. květen 2010 | 16.49 |

V životě každého otce musí přijít okamžik, kdy dcera přijde domů a ohlásí, že si našla přítele. Každý otec se této chvíle obává :-). Tak jsem si jednou představil, jaké by to bylo, kdyby se to stalo i mne.

Jak bych se zachoval, čistě hypoteticky a filozoficky, nepočítaje emoční reakce, kdyby mi má potencionální dcera dala na srozuměnou, že se zamilovala do jednoho (cizího ještě k tomu rozumějte, toho, kterého jsem neschválil :-)) ) chlapce. Co bych chtěl o tom klukovi vědět?

No první moje otázka by byla, jestli je věřící křesťan, nebo ne. Jestli by nebyl, zkoušel bych ji promluvit do duše. Ale tak nějak cítím, že moje dcerka by byla trošku tvrdohlavá (to děvčata v jejím věku bývají). A holt, asi mne neposlechne. Co se dá dělat :-)

OK, ale co dále? Jak ji ochránit před nebezpečím života, (které my, muži, velmi dobře známe - z druhé strany barikády, a o kterém jsme přesvědčeny, že naše  dcery o něm nevědí) a přitom nepoznamenat náš vztah?  Určitě jsou věci, které nemusím vědět, ale byl bych rád, aby o nich věděla ona. Tak jdeme na to, co říkáte? (Záměrně nechávám stranou otázky zdravotního stavu, těchto hrozeb jsou již plné noviny i časopisy)

1) První otázka: Jaké ten kluk vyznává hodnoty. A jestli se ty hodnoty líbí Bohu. Co chce v životě dosahnout, jakou cestou je ochoten své cíle dosáhnout, zda - li poctivou, či nepoctivou. Na čem mu záleží? Jakou poslouchá muziku? Co jej zajímá? Jenom děvčata a vše okolo ně, anebo i něco jiného? Kdy se naposledy opil? A jak často? Kouří? Jaký má vztah ke škole, a podobně.

2) Jak se snaží prezentovat samotného sebe? Co chce, aby si druzí mysleli, jaký je? Jaké životní poselství předává světu?

3) Jaké hodnoty vyznávají jeho přátelé? Lidi, v jejichž přítomnosti se cítí nejlépe. Jaké místa navštěvují? V čem soutěží? O co usilují? Jak tráví svůj volný čas. Jakým způsobem zkouší před nimi "machrovat," čím se je snaží zaujmout?  Opět, líbí se jeho přátelé Našemu Pánu?

4) Něco o jeho historii. Jak mluví o svých předchozích vztazích? Nepomlouvá své předchozí partnerky? Nestěžuje si na ně, nenechává na nich suchou nit? Proč se spolu rozešli? Jak daleko ve fyzické oblasti spolu došli? Neboť stejně, jak se zachoval k nim, se - velice pravděpodobně - zachová i k té mé potencionální dceři.

5) Jaký má vztah ke svým rodičům? Jak vychází ze svými učitely, sourozenci, s lidmi, kteří mu jdou třeba trošku na nervy, se kterými má ponorku?

6) Jak citlivě je vyladěné jeho svědomí?  Existuje něco, co udělal a co ho doopravdy mrzí? Anebo si navlékl hroší kůži? Či slepecké brýle samospravedlnosti?

7) Jak je vděčný? Existuje něco, za co opravdu hluboce děkuje? Rodičům, přátelům, učitelům, mistrům v práci, či aspoň osudu, když ne rovnou Bohu?  

V těchto bodech bych byl rád, aby má potencionální dcera měla jasno. Aby se nesoustředila jenom na to, jak se chová k ní, jak sladce ji šeptá do ouška. Co všechno je schopen pro ni naslibovat. Ale aby jej pozorovala i z trochu hlubšího úhlu pohledu. Aby přemýšlela nad jeho reakcemi, hodnotami, minulostí, přáteli, motivacemi, a tak dále a tak dále.

Samozřejmě, jak si tak čtu tyhle řádky, mne napadá děkovná modlitba: Jaký je krásný zázrak, že si mne má žena vzala :-)

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře