X Kněžna Drahomíra je zatčena.

5. březen 2010 | 20.16 |

Tittle     Předchozí díl    Příští díl

Kněžna Drahomíra je zatčena.

Křivdili bychom Václavovi, kdybychom si mysleli, že pouze vydal k tomuto aktu rozkaz. On jej i sám provádí. Tváří tvář stojí své matce, uprostřed družiníků, kteří ji přísahali věrnost. Pravda, slibovali na Václavův pokyn. Ale přesto mnozí z nich dali své slovo více než z čistého přesvědčení. Drahomíra pro ně nepředstavuje pouze kněžnu, vládkyni, ale i tajnou velekněžku tajného kultu, posvátnou maželku Svantovíta, mocného starého slovanského boha, kterému se klaněli jejich otcové i dědové. A teď, tenhle klučina, ji zneucťuje, odvádí ji, jako otrokyni, jako zločince. To bohové potrestají!

Ale teď jen stojí a neprotestují. Nikdo to nečekal. Václav provazem svazuje Drahomíře ruce, upevňuje jej. Přikazuje sbalit vše nejnutnější. Pak ji předává do rukou vladyky Tichana. Vyslovuje příkaz, aby jí odvezl na Budeč a tam ji uvrhl do vězení. Toto hradiště Václav nevybírá náhodou. Jednak se může plně spolehnout na věrnost tamější posádky. Nejenom že Tichan tam několik let velel, dokonce sám Václav zde strávil pár roků studiem. Ano, inkognito. Ale osada jistě nezapomněla na den, kdy Drahomíra jeho studia svévolně přerušila a Václava odvezla, čímž pospolitosti odhalila jeho identitu.

A další důvod. Na Budči, jako na jedinném hradišti, je vedle kamenného kostela i věž s šatlavou. Václav ještě neví, co s matkou. Všechno je strašně čerstvé. A on, čtrnáct let stár, cítí, že potřebuje mateřské láskyplné objetí. Byť si před pár dny, týdny, měsíci chvílemi připadal dospělý,na vládu docela připravený, poslední hodiny mu berou předčasnou sebejistotu.

Ne, nedovoluje matce mluvit. Není zvědavý, proč spáchala tento zločin. Neunesl by to, dnes by to ještě neunesl. Dívaje se na ní. Hoch, který si nemůže dovolit být hochem. Syn, jemuž matka krutě vyrvala milovanou náruč. Dítě, zbavené dětství. Ne, nechce nic slyšet.

Drahomíru odvádějí. Václav chce být sám. Avšak nezůstane docela sám, společnost mu dělá medovina, víno, alkohol. A teď, smutku, a teď, dětství, a teď, kamenný knížecí trůne, teď si všichni plavte. Václav vás utopí...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.8 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

RE: X Kněžna Drahomíra je zatčena. javi 24. 03. 2010 - 20:00
RE(2x): X Kněžna Drahomíra je zatčena. bohu-a 24. 03. 2010 - 22:23