Z archívu: Chybná reakce světa na 11.9.

18. září 2009 | 09.30 |

Napasáno (asi) v říjnu roku 2001 v průběhu útoku na Afgánistán...

Chybná reakce Západního světa na 11. září   

           Patřím k těm,  kteří s nedůvěrou pozorují počínání George W. Bushe.  Ačkoliv věkem nepatřím ke zkušenějším členům naší společnosti, přesto bych rád vyjádřil svůj názor.

            Žádná plošná vojenská akce nezničí terorismus,  fanatiků je všude plno.  Prvotní příčinou strašného útoku proti Světovému obchodnímu centru a Pentagonu je hluboká nenávist a závist tzv. Třetího světa vůči Americe a západní civilizaci,  tyto jevy válka neodstraní.  Zkušenosti z Kosovu,  Čečenska či Blízkého Východu jasně dokladují,  že na takové manévry doplácí hlavně civilisté,  které používají teroristé jako živé štíty,  rukojmí,  anebo maskování.  V Afganistánu hrozí stejná apokalypsa, jako v Kosovu.  Navíc platí,  že násilí plodí jen další násilí a čím déle se točí spirála nenávistí,  tím je silnější,  tím těžší je ji zastavit.  Existuje ale i druhá možnost.

            Je třeba nastavit druhou tvář.  Nastavit druhou tvář znamená nedávat najevo bolest,  strach, slabost.  Nastavit druhou tvář znamená beze slova vstat z prachu a otřepat se,  znamená odmítnout nenávist,  kterou mi vnucuje můj nepřítel,  znamená "modlit se"  za ty, kdo nás  pronásleduje,  dobře činit těm,  co nám ubližují.  Nasytit je,  hladovějí-li,  obléct je,  jsou-li nazí. Oheň ohněm neuhasíš,  tmu tmou nevyženeš.

            Je třeba změnit politiku vůči třetímu světu.  Nepřítele věčně v prachu neudržíš,  jednou vstane silnější každou minutou nenávistí.  Ze sedla lze svět dobýt,  nelze mu však už vládnout.  Je třeba otevřít naše univerzity většímu počtu studentů,  umožnit jim bezplatné vzdělání.  Je chybou pujčovat chudým státům,  neboť dluhy člověka zotročují.  Je třeba nezištně pomáhat a podporovat nejen státy k nám přátelských,  ale hlavně nás nenávidící.  Je třeba investovat a nečekat zisky,  je třeba stavět továrny,  nemocnice, univerzity.  Je lepší žebráka naučit lovit ryby,  než mu jednu dát.  Je třeba dát lidem práci a perspektivu.  Je třeba globalizovat pomoc a solidaritu,  nejenom zisky.  Je třeba ihned zapomenout na všechny naše zásluhy,  levá ruka nesmí vědět,  co dělá pravá.  Umělý pocit nadřazenosti škodí a kazí možnosti soužití.

  

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře