Šedesát devět dní v životě třiatřiceti horníků...

14. říjen 2010 | 08.55 |

Ten příběh ohromil velkou část naši globální vesnice. Sledoval jsem ho i já. Po 69 dnech bylo ze zavaleného dolu zachráněno všech 33 uvízlých horníků.

Prvních pár dní po onom závalu muselo být podobné peklu. Skupina se rozpadla, jedni ponižovali druhé, děli se tam věci, o kterých si slíbili, že nikdy nikomu nebudou vyprávět. Pak se však stalo něco velmi důležitého. Naši horníci se rozhodli pro život. Rozhodli se přežít.

Toto rozhodnutí však něco vyžadovalo. Respektivě, k něčemu vedlo. K poslušnosti. K přijetí sebedisciplíny, pevného řádu. Držení se "jisté naděje." Věděli a měli jistotu, že "tam nahoře" se o nich ví. Komunikovali s "těmi nahoře" a věděli, že se pracuje na jejich záchraně. Toto vědomí "jisté naděje" posilovalo jejich rozhodnutí a jejich podrobení se disciplíně a řádu. Udržovalo jejich dobrou, pozitivní náladu.  A nakonec přišel ten poslední krok víry. Nacpat se do úzké kabinky, plně se spolehnout "na ty nahoře",vložit svůj život do jejich rukou a přes všechna rizika se nechat vyvést nahoru.

Obdobně je to i v našich životech. I my můžeme žít v pekle, anebo se rozhodnout pro Život. Ale i po nás toto rozhodnutí pro Život vyžaduje věrnost tomuto rozhodnutí. Vede nás k přijmutí Božího řádu. Ten Život je v Kristu a v Jeho Oběti, a rozhodnutí pro Život tedy vede k přijetí Pána Ježíše za Krále a Spasitele. I my si můžeme být vědomi, že "tam nahoře", tam nahoře o nás ví. Že Bůh pracuje na naši Záchraně. Má svůj dokonalý plán, pro mne, pro Tebe.  A ten plán nemusí být ten, že si nás hned vezme k sobě. Naopak, může po  nás chtít, abychom ještě nějaký ten čas žili v tom našem zavaleném dole.

A nakonec sjede úzká kabinka. Smrt. Kdy se buď plně odevzdáme do Božích rukou, svěříme mu svůj život a svou duši, anebo zůstaneme v pekle.

Příběh chilských horníků provázely trojky. Bylo jich třicet tři, jejich první zpráva světu obsahovala třicet tři znaků. Mezi nimi byl soudruh s třiatřicetiletou praxí a s třiatřicetiletým vztahem. A asi tam byli ještě nějaké další trojky. Mnozí v tom vidí symbol. Osobně si myslím, že to klidně může být náhoda, ale talé vzkaz. Číslo tři v Bibli je číslem Boha v Jeho TrojJedinosti. A na základě tradice se říká, že Ježíš byl ukřižován ve 33 letech.

Příběh chilských horníků je fascinujícím příkladem. A pro nás, křesťany, i jistým podobenstvím. Božím poselstvím. Tedy nejenom pro nás. Že máme dvě možnosti, stojíme na křižovatce dvou cest. Buď se rozhodneme pro Život, anebo zůstaneme v pekle Smrti.

Bůh požehnej dnešní den a posiluj nejenom těch třiatřicet hrdinů. Necht se oni vyrovnají se svým zážitkem i se svou novou slávou. A nechť jim i my skrze naše média věnujeme pokoj, který oni teď hodně potřebují!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře