Dopis s článečkem do celocírkevní brány :-)

17. říjen 2010 | 04.00 |
› 

Vážená redakce, zasílám Vám příspěvek do celosborové brány. Jestli Vás zaujme a jestli usoudíte, že poslouží vzájemnému budování, pak jej prosím uveřejněte. V odlišném případě ho "hoďte do koše :-)" Děkuji mockrát...  

Vážená redakce,
br Grulich nás v posledním čísle informoval, že aktuální vyjádření rady ohledně církevních sňatků vyplívá ze současného znění Řádu CB. V tom případě bych rád skrze Váš časopis požádal delegáty příští konference CB a radu CB o změnu souvisejících ustanovení. Formulace rady CB se mi osobně zdá být příliš tvrdá a neobsahující všechny barvy života.
Ono totiž existují i vztahy vzniklé v době,  kdy oba partneři byli nevěřící a pak třeba jeden z nich uvěřil. Dlouholeté vztahy "na hromádce." V takovýchto vztazích, ať chceme nebo ne, vznikají vzájemné závazky. Například obětavou péči o partnera v době nemoci, investice nejenom financí, ale i citů a "nejlepších" let, anebo třeba obětováním vztahů s rodiči. Naše křesťanství by nás mělo vést k respektování závazků, ne k jejich negování. Takovéto vztahy mohou mít již i potomky. Naše křesťanství by tedy nemělo vést k rozbíjení rodiny, ale naopak, k jejich posílení, jak to představitelé křesťanských církví deklarovali, když se schvaloval zákon o registrovaném partnerství.
Věřím, že br. Orawski rozhodně nemínil "nikoho nachytat na hruškách," ale nabídnout na danou tématiku pohled, který akcentovali tvůrci předešlého řádu CB. Ne vždy to novější je správnější a ne vždy to starší je horší.
Osobně se domnívám, že odmítnout církevní sňatek lze jen z důvodu, kdy si ho jeden z partnerů výslovně nepřeje, kdy jeden z partnerů odmítá akceptovat znovuzrozený nový život svého druha, aktivně proti němu bojuje, čímž se staví mezi Boha a svého druha (1kor 7,12n; Mt 10,37). Konečné rozhodnutí ohledně sňatku, domnívám se, musí náležet místnímu staršostvu, které jako jedinné může posoudit danou situaci snoubenců. Jak je to, doufám, i současnou praxí.
Děkuji za pozornost,
Václav Muller, CB Havířov

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře