Pojmy a dojmy...

13. říjen 2010 | 09.49 |

Vy jste nezletilý? zavrčel na mne řidič linkového autobusu, když jsem přikládal svou čipovku na čtečku.

Ne, proč? odpověděl jsem.

No mi to tu hlásí, povídá řidič, že zde máte měsíčník pro nezletilé!

Ale to není možné, začal jsem prebentit, to musí být nějaký omyl...

Jděte dále, pustil mne dovnitř, možná proto, že měl trošku zpoždění a na zastávce za mnou nastupovala ještě pěkná řádka lidí.

Ale tento rozhovor mi nešel z hlavy. Asi se spletla úřednice, u které jsem si měsíčník kupoval, pomyslel jsem si. A skutečně, když jsem si v autobusech pípal, tak u těch nových čteček se mi tam ukazovala podívná zkratka NEZLE. Ale žádný jiný řidič nic nenamítal. Stávalo se mi to i potom, co  mi starý měsíčník vyršel a já si koupil nový (s důraznou poznámkou, že rozhodně nejsem nezletilý). Vrtalo mi to  v hlavě, co se děje?

Až jsem se jednou podíval pořádně na doklady o zaplacení měsíčníku. Dostávám dva takové malé papírky. Na jdnom byla ona zákeřná zkratka, ale na druhém bylo to slovo nezkráceno. Vážený řidiči i další případní šokovaní cestující: Zkratka NEZLE neznamená nezletilost držitele měsíčníku, ale jedná se o prostý fakt, že se jedná o měsíčník NEZLEVNĚNÝ.

Splést si pojmy s dojmy. Každému z nás se to může stát a každému z nás se to i stalo. Někdy se to obejde bez problémů, někdy to nějaké krárkodobé či dlouhodobé důsledky přinést může. Když si spleteme pojem s dojmem v oblasti spásy, může to však přinést problém věčný.

Splést si pojem s dojmem můžeme při běžných příležitostech. Často se to však nám křesťanům může stát, když si čteme bibli. Mne se to přihodilo nepočítaně. Bcha na to. Platí, že víc hlav víc ví :-)

A v neposlední řadě se nám to stává, když soudíme druhé. Když dáváme na letmé dojmy a popleteme si je s pevnými fakty a pojmy. Možná je na to nejjednodušší obrana: Nesoudit druhé vůbec. Neboť než soudit svým subjektivním omylným pohledem druhé, to raději se do podobných soudů ani nepouštět. Neboť Písmo nás varuje, že jakým soudem soudíme, takovým budeme souzeni...

Pěkný den!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře