Pohledy zpátky: Nejen o potopě, Řecku a volbách...

17. květen 2010 | 19.14 |

Tento článeček jsem vlastně měl napsat včera, ale odložil jsem ho na dnešek. Včera mi totiž nešel z hlavy ani ze srdce příběh krále Jarobeáma a na tento článek nezbyl čas ani chu. Ale všechno se nakonec v dobré obrátí, jak povídal kdysi jeden večerníček a ukázal se pravý význam tohoto článku.

Ale nezůstaneme jenom u záplavy, kterou se potýká nejenom Ostravsko, ale jako už pravidelně se rozhlédneme po domácím internetu a zaznamenáme "záznameníhodné"...

V noci na dnešek a po celý dnešní den navštívila můj region velká voda. Dere se krajem a páchá škody. Odnesla si jeden lidský život.  Škody však již nejsou tak velké, jako když navštívila naši republiku v roce 97 poprvé. Už jsme si na její pravidelné návštěvy zvykli a snažíme se jim přizpůsobit. Funguje varovný systém, i obyvatelstvo na výzvy k evakuaci reaguje poslušněji.

Poprvé, co si pamatuji, však povodeň postihla i můj rodný Havířov. Vždy jsem si myslel, že Havířov je velice moudře postaven do kopce, že voda nemá šanci. Ale každý kopec začíná  úpatím a každá voda zteče jednou dolů (to opět moudro z onoho večerníčku). U velkého rondlu se tedy rozlil soutok  říček Lučiny a Sušánky, zaplavilo to část Šumbarku a pak hlavní tah na Ostravu, slavnou Rudnou. Ráno jsem se s problémy dostával do práce a večer zase z práce. Nu což, jsem však tu.

Letecké snímky zatopeného Ostravska si můžete prohlédnout zde: http://www.novinky.cz/domaci/200422-letecke-zabery-zatopeneho-ostravska.html

===

Nevíte koho volit? Idnes přišel s prima nápadem, jak pomoci. Zveřejnil na svých stránkách "volebního rádce," test, který na základě porovnání Vašich názorů s programy, které Vám zní nejlépe, vyhodnotí preference, k jaké straně máte letos blízko.  Osobně mi tam však chyběly morální otázky typu trestu smrti, potratech, registrovaného partnerství a adobce dětí, takže ten test nepokládám za nejpřesnější. Mně osobně vyšla strana, která je v současné době pro mne  nevolitelna.. 44 procent mých náhledů odpovídají programu KSČM, 23 ČSSD, 13 straně zelených. Kde zmizelo těch dvacet procent zbývajících, to teda netuším.

Ale volby nejsou jenom o programu. Ale i o idejích, ze kterých ony programy pramení. A o lidech, kteří tyto ideje nosí a kteří se zavazují program naplnit. A tak mi tento rádce moc neporadil. Dva týdny před volbami stále pátrám a hledám, komu dát to své ano. Teda volební. Manželské ano jsem už dal a jsem za to vděčný!

Jak si tam jezdívám městskou hromadnou dopravou, usmívají se na mně z plakátů politici a děkují mi za svůj hlas.

A já jen tak přivřu oči a odpovídám jim: Vážení politici, opravdu nemáte zač...

===

Pěkný článek opět napsal můj oblíbený blogger Vlastík Fürst. Tentokrát o denodenních životních zkušenostech s Bohem. Jeho článek "Bůh automechanikem" rád doporučuji k přečtení! Břetislav Olšer se zase zamýšlí nad významem búrky a jejího místa v západní společnosti. Článek linkuji zde. A objektivní informace o Řecku a jeho ekonomické a státní krizi přinesl další blogger, Gerogis Fasulis, v tomto článku. Také doporučuji k přečtení.

===

Pojďme se společně podívat na fejsbúk. V minulých článcích jsme ho docela zkritizovaly, dnes se na něj podívejme z jiné perspektivy. Blogger Daniel Bohuslav velice vtipně přeložil Máchův Máj do jazyku popsaných fejsbúkovských zdí. A také média zaznamenaly zprávu, že díky fejsbúku se po třech desítkách letech setkali otec se synem.

===

V Polsku byla kvůli rouhání zatčena jedna zpěvačka. Zprávu si můžete přečíst zde. Dívka prohlásila, že snadněji věří na dinosaury než bibli. Pisatelé bible prý kouřili, co neměli a pak se jim zdály podivné sny. Údajně se tím tedy dotkla náboženského cítění spoluobčanů, za což ji hrozí až dva roky vězení. Když si však pročítám své články, tak bych byl v Polsku a nejenom tam obžalovatelný taky. V evropských zemí existují poslední dobou sílné nátlaky proti svobodě slova, a už z pozice nesmyslně liberálního libralismu, anebo nesmyslně zakonzervovaného konzervatismu. Obojí je nebezpečné, obojí strojí nebezpečí a past. Musíme na to poukazovat!

===

Titul šachového Mistra světa v zápase na dvanáct partií obhájil indický velmistr Viši Anand, který výhrou v posledním měření sil porazil svého vyzyvatele Veselina Topalova z Bulharska. Zápas byl zajímavý i v tom, že poprvé po skoro devadesáti letech (od roku 1921!) se zápasu o tento šachový titul nezúčastnil žádný šachista z Ruska či Soěstkého svazu. Jedna malá, bezvýznamná, gratulace vítězi.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře