Galerie osobností: Kazatel Rudolf Petr...

20. září 2010 | 17.06 |

Na svého prastrýce, kazatele BJB Rudolfa Petra (1914-2006) mám jen několik, velmi mlhavých vzpomínek. Setkal jsem se s ním  třikrát, nebo čtyřikrát. Převážně jako dítě.  Jeho tvář mi tedy trošku splývá s tváří českého herce Stanislava Zindulky. Když mi bylo asi šest nebo sedm, navštívil nás na naší chatě společně se svou vnučkou Ivou, která je přibližně stejně stará, jako já. Druhou mhlavou vzpomínku mám z doby asi o deset let později, jak sedí na chatě v kuchyni, směje se, baví se s mou babičkou (jeho neteří) a srká kávu.  

Vlastním i pár památek po něm. Spisek obsahující dva traktáty Petra Chelčického - Výklad druhého listu Janova a o Základu zákonů lidských. Tento spisek vydal nějaký pan Reichel ve třicárých letech. Potom kdysi věnoval mé sestře malinkou Bibli v Kralickém překladu, v červeném obalu. Nevím jak se tak stalo :-), ale ta bible se dnes tak nějak pohybuje u mne. A pak po jeho rodičích babička opatruje rodinnou památku: Kralickou bibli vytištěnou někdy na konci devatenáctého, případně na začátku dvacátého století. V této bibli je na přední straně přilepený článek s oznámením o smrti strýcova bratra, Pavla Petra, kterého nacisté popravili 10.9.1943 v 6.15 hodin ve Vratislavi, Pavlovi bylo pouhých čtyřiadvacet let.

Letmou zmínku o Rudolfovi Petru jsem našel na Internetu: Tento  kazatel (Rudolf Petr), který u nás (v Litoměřicích) působil devět let, vynikal zejména obětavou pastorační péčí  a nesmírnou pracovitostí a pílí.. Kromě sboru Litoměřicích působil také například ve Vikýřovicích, Lovosicích, v Děčíně a v Ostravě. Rád pracoval s dětmi a uměl to s nimi.

Jeho rodina mi zapůjčila některé materiály o něm. Vzpomínky, které sepsal (a nazval "pod ochranou Nejvyššího), jedny poznámky ke kázání či k přednášce, jenž měl v roce 1999, několik kazet s kázáním a kazetu s rozhovorem se svými rodiči. Snad seženu i kvalitní kazeťák k nim. Rád bych tyto materiály zde  v následujících dnech zveřejňoval a ocitoval. Snad Vás také zaujme svědectví a vyprávění jednoho služebníka Božího...

S přáním pěkného dne,

Vašek M... 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře