I Chalupa této podivné stařeny stojí osamoceně

16. únor 2010 | 21.30 |

Tittle     Předchozí díl    Příští díl

Chalupa této podivné stařeny stojí osamoceně.

Lidé se ji obávají. Domnívají se, že dovede kouzlit, uhranout. Prý je ve spojení se zlými duchy, kteří se mstí na živých za svůj posmrtný úděl. Počestný muž i počestná žena se jejímu staveníčku zdaleka vyhýbají.

Avšak také ji někdy navštěvují. Tajně, v noci. Mnohé návštěvy si i zahalují tvář, nechtě býti poznáni náhodným svědkem. Bojí se jí, pohrdají ji, vyčleňují ji ze společnosti, ale na druhou stranu chtějí využívat její moc a její znalosti. 

Stejně i dnešní večer. Dva zamaskovaní muži si vyžadují vstup. Stařena je neochotně přijímá. Zve je dovnitř. Muži se k ní naklánějí, přednáší ji svou žádost. Jeden z nich se údajně zapomněl s dcerou jakéhosi mocného pána a teď s ní čeká dítě. Žádají nápoj, po kterém by plod vyšel z milenčina lůna. Čarodějnice pokýve hlavou, zeptá se po velikosti a hmotnosti ženy, po měsíci, ve kterém se její těhotenství nachází. Pak jde k plotně a začíná připravovat čaj.

Oba muže sleduje i dívka, začmouněná, divoká, poloblečená, polonahá. Jeden z dvojice návštěvníků ji zpozoruje, vadí mu, ukazuje babce na ní, stěžuje si na její přítomnost. Čarodějka jen mávne rukou. Děvče je šílené, mluví jen nesouvisle. Před krátkým časem ji našla v lese, teď se o ní stará. Chlapovi však toto vysvětlení netačí, rozzuří se, zakřičí, že nechce žádného svědka, ani zdravého, ani bláznivého. Vykročí směrem k děvčeti, druhý jej však zachytí,něco mu zašeptá. Ruka křečovitě držící halenu druha odhaluje zlatý náramek ve tvaru hada polykajícho svou kořist. Dívka se leká a utíká z místnosti.

Asi po půl, tři čtvrtě hodině, dokončuje vědma svoji práci a předává výsledný elixír zákazníkům. Přidává nějaké rady, jak jej použít, jak jej využít, jak jej zneužít. Oba muži pokyvují, že rozumí. Pak žena dostává zaplaceno, pár stříbrňáčků se ji lesknou v dlani.

"Půjdeme Tichane," promluví pak jeden k druhému, "je čas se vrátit..."

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře