Slovensko, Vlasta Fürst, Jiří Paroubek...

14. březen 2010 | 23.55 |

Zdravím Vás, vážení přátelé, čtenáři, či náhodní kolemjdoucí,

 už se na tomto blogu pomalu stává zvykem, že občas,  za nějaké časové období, v článku shrnu, co mně zaujalo, zklamalo, potěšilo, znepokojilo, anebo pohladilo. Dnes se podíváme na Slovensko, na skandály, které hýbou katolickou církví, navštívíme jeden jiný blog a pak se zamyslíme nad mánií, které vzbuzuje jméno Jiří Paroubek...

==================================================

Na svém blogu jsem již několikrát varoval před návrhem vlasteneckého zákona, jak jej předložil do slovenského parlamentu Ján Slota. Na konec, podle zpráv, které ze Slovenska přicházejí, musím uznat, že se mé nejhorší obavy nenaplnily. Jistě, zákon jako takový je  kritizovatelný a ředitelé škol si již teď rvou vlasy hrůzou, kde na něj vezmou peníze. Ale část, které jsem se obával nejvíce, se ve výsledku značně umírnila.

Onen, mnou kritizovaný, slib věrnosti, jestli to ze zpráv chápu dobře, mají nakonec skládat pouze státní zaměstnanci. Tedy ne všichni občané, kteří by si šli pro své první občanky, jak hrozilo původně. V takovémto případě uznávám, že stát má nárok na to, aby své zaměstnance takto svazovali přísahou...

==================================================

Také bych se rád vyjádřil ke skandálům, které v těchto dnech otřásají katolickou církví, a které média, trochu nepřesně, označují slůvkem "pedofilní." Ono je velmi snadné prohlásit, že se to týká jen a pouze římských katolíků, ať si udělají pořádek oni. Ve skutečnosti však tato situace otřásá důvěrou sekulární společnosti v křesťanství jako takové a všech náboženských organizací a církví obecně.

Nezbývá než v pokání uznat tyto hříchy a i omlouvat se sekulární veřejnosti, by´t stokrát dokola, byť za osočování třeba nespravedlivé. Snad tu část společnosti, která je otevřená vnímání,přesvědčíme o tom, že křesťanství a církve nejsou o zneužívání moci a o sexuálním uspokojování

==================================================

Teď si zajděme na návštěvu k Vlastovi Fürstovi. Velmi mně zaujal jeho následující článek, který nazval: Dobrý Bůh ve zlém světě? To nemůžeš myslet vážně! Snad se na mně nebude zlobit, když část jeho článku zde ocituji:

Když jsem jako kluk podobné otázky dostal poprvé, nevěděl jsem, co odpovědět. Byl jsem zaskočen. Doma jsem o tom diskutoval se svým tátou. Překvapil mne tím, že řešení tohoto problému nehledal v odpovědi na dané otázky, ale někde úplně jinde.

Nejdříve se mne zeptal, na co chci slyšet odpověď. Řekl jsem, že mne zajímá, zda může ve zlém světě existovat dobrý Bůh. A on mi položil následující otázky:
"Teď je večer a venku je tma. Je to důkaz toho, že venku nikdy nemůže být světlo?" Odpověděl jsem, že ne.
"Teď je zima a řeka je v parku zamrzlá. Je to důkaz, že v ní nikdy neuvidíš tekoucí vodu?" Znovu jsem odpověděl, že ne.
"V tomto hrníčku mám hořký čaj. Znamená to, že neexistuje sladký čaj?" "To ne", řekl jsem.
"Včera jsi byl u zubaře, protože tě bolel zub. Znamená to, že tě zuby bolí pořád? Nebo je i čas, kdy ani nevíš, že zuby máš?"
Řekl jsem mu, že už nemusí pokračovat dál, protože mi to stačí.

==================================================

 Další věc, co mne znepokojuje, je ta až iracionální vlna osobních útoků. která se zvedá na Jiřího Paroubka a na sociální demokracii. Proč ta zášť? Nač ty osobní útoky? Proč se různými pískáními a házání vajíčky omezuje svoboda vyjadřovat své názory? Proč se tu - bez důkazu - například šíří až poplašná zpráva, že Paroubek má v úmyslu kandidovat na prezidenta?

A pak se tu objevila na internetu i směšná obvinění o tom, že Paroubek hlásá třídní zášť a nenávist. Nechť takovýto autor se vrátí do čtyřicátých a padesátých let, ať pozná, co to opravdu je a co není třídní boj a šíření třídní nenávisti. Rozhodně to není prosazování progresivní daně.

A ohrožení demokracie v případě menšinové vlády sociální demokracie? Demokracii ohrožují přepisování výsledku voleb pozitivní a negativní motiací, postavení vlády na přeběhlících, chuť vše prosadit silou bez otevřené diskuze,  pošramocená důvěra v justici kvůli případu Čunek, parlamentní destrukce, kde menšina nechce uznat, že je menšinou a iracionální mánie, která zavírá dveře věcným diskuzím.. To vše mnohem více ohrožuje demokracii.

Jistě, Paroubek není zrovna výhra v lotérii. Jenže jak se tak koukám po naší politické scéně, tak takovouto výhru vážně marně, marně hledám.

Nevím, ještě nevím, jestli budu soc dem volit, nebo ne. Jsou věci, které mně, i u soc dem a u Paroubka,  znervózňují. Nejsem rozhodnutý. A kdo ví, třeba k volbám letos vůbec nepůjdu...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

RE: Slovensko, Vlasta Fürst, Jiří Paroubek... contritus®pise.cz 15. 03. 2010 - 11:13