Filmotéka: Návrat Sommersbyho

18. listopad 2009 | 18.35 |

Holywood. Slovo, které v nás poslední dobou vyvolává spojitosti s brakovou pokleslou kulturou, marnotratnými hvězdami, s kýčovitým exportem prázdného amerikanismu. Avšak i v takovéto továrně vznikají umělecké skvosty. Jedním z těchto skvostů je pro mne film režiséra Jona Amiela z roku 1993, Návrat Sommersbyho.

Kamera nás přivádí do časů těsně po válce Severu proti Jihu. V té době se váleční veteráni pozvolna vracejí z bojišť, zajateckých táborů a z nemocnic zpět do domovů. Jedním z nich je i člověk, který se zdá být Jackem Sommersbym. Rodné jižanské město jej srdečně přivítá, jeho maželka trošku rezervovaněji, jeho pes jej nepoznává vůbec. Avšak čeho si všichni lidé všímají, je jeho vnitřní proměna. Z rasistického opilce, kterého si všichni pamatují, se stal pozorný, milující a zodpovědný muž, otec rodiny, který je ochoten rozprodat svůj majetek všem, aby společně s městečkem získal prostředky na koupě tabákových zrnek. Ano všem, i barevným bývalým otrokům, kteří jsou trnem v oku starousedlíků. Nakonec se objevují pochybnosti: Je tento muž tím, za koho se vydává?

Po narození dcerky je Jack zatčen federálními orgány a obžalován z vraždy. Jeho advokát se snaží soudu dokázat, že se jedná o justiční omyl, že Jack Sommersby není Jackem Sommersbym, ale jakýmsi drobným podvodníčkem, zpronevěrníkem a armádním dezertérem. Je předvoláno několik svědků, kteří odpřisáhavají, že Jack není Jackem, se svými pochybnostmi před soudem se svěřuje i Jackova žena. Ale Jack trvá na svém, byť by si mohl zachránit život. Svou ženu dovede k tomu, aby mu v soudní síni vyznala lásku. Nechce od ní vědět, kým si myslí, že je, ale jestli jej považuje za svého manžela. Lora nakonec odpoví: "Ano, ty jsi můj manžel," čímž nad lžiJackem podepíše ortel smrti.

Když Lora pak ve vězení navštíví Jacka, ten ji vypráví příběh. O muži jménem Horace Towsend který se prokličkovává životem, jak umí, respektive neumí. Až jednou potkává ve vězení člověka, kterému je podobný více než bratr bratru. Stanou se důvěrnými přáteli, začnou o sobě vědět všechno. Pak jeden z těch dvou umírá a Horace Towsend je pohřben pod mohylou kamení...

Příběh sebou nese Kristovské rysy. Horace umírá za zločin, který nespáchá. Vede ho k tomu láska a zodpovědnost. Jestli uhne, tak černoši ztratí půdu, za kterou si poctivě zaplatili. Jeho dcerka se stane bastardem a žena manželkou muže, který pravděpodobně na něj tuto boudu ušil. Lásce ke své obci, manželce, ke svým dětem i ke ponížovaným a nenáviděným bývalým otrokům, Horác obětovává to nejdražší, co má. Ježíš jednou řekl: Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo dá svůj život za své přátele. 

Klíčová scéna: Horáce vybere peníze na tabákova zrnka a odjíždí na dalekou burzu je nakoupit. Vrátí se, nevrátí? Domnívám se, že původní Horácův plán bylo zmizet. Zmizet i s penězmi. Však tak jednou již ve svém životě učinil. Ale nakonec, nakonec se vrátil. Co ho přivedlo k návratu? Věřím tomu, že to byl život, jaký si koneckonců vždy přál žít. Poctivý, s čistými rukami, s milující ženou, synem, kterému, byť není jeho, může vtistknou to dobré ze své osobnosti. Zodpovědnost ke osadě, ke svým novým černým i bílým přátelům. Naráz nedokázal zradit. Protože poprvé v životě - poprvé v životě miloval.

Hluboké poselství filmu, skvělý Gere, půvabná Jodie Foster, výborný režisér, skvěle kostýmy a kulisy, i černošský soudce v podání herce Jamesa Earla  Jonese, kterého známe například ze seriálu "Oheň Gabrielův." Navíc, jak tento film Nova poprvé před těmi patnácti lety uváděla, připravila pro něj tu nejlepší filmovou upoutávku, jakou jsem kdy viděl, ten pocit z té upoutávky, něco, co se nedá slovy předat dál, na ten pocit si vzpomenu vždy, když tento film vidím.

Skvělý  Návrat Sommersbyho si ode mne odnáší 75 procentních bodů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

RE: Filmotéka: Návrat Sommersbyho walome®pise.cz 18. 11. 2009 - 21:32