Pohledy zpátky: Volby, konvoj, Uzbekistán atd...

13. červen 2010 | 14.19 |

Vážení přátelé tohoto blogu, ohlédněme se společně za uplynulým obdobim, tentokrát né pouze týdne jednoho, ale rovnou týdnů tří... Dnes se hlavně podíváme na letošní volby a na útok Izraele proti konovoji s tzv "humanitární" pomocí pásmu Gazy. 

Tak, máme za sebou volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Můj osobní komentář lze najít zde. Jinak mám za sebou první delší letošní dovolenou, první týden v červnu jsem si dal odpočinek od mého zaměstnání.  Věnoval jsem se (kromě učení na jedny zkoušky, které bych měl v červnu [konečně!] složit) něčím jako překládáním první ze série přednášek Paula Washera na téma "Jistota spasení." První čtyři články se dají nalézt někde na tomto blogu.

===

31.5. Izrael násilím zaútočil na konvoj vezoucí údajně humanitární pomoc pro blokované pásmo Gazy. Výsledkem jsou (tuším) šest mrtvých, převážně tureckých obyvatel. Akce přinesla - kromě zmrazení vzájemných vztahů mezi Izraelem a Tureckem - i mezinárodní kritiku. Izrael se hájí právem na sebeobranu, ministr obrany Ehud Barak již ocenil zasahující vojáky. Při příležitosti mimo jiné řekl něco v tom smyslu, že jen slabý se nebrání.

Křesťanské organizace, v čele s ICEJ, se ve své většině naopak za Izrael postavily. Já osobně však sdílím kritický postoj. Útok se totiž odehrál v mezinárodních vodách. A konvoj nepředstavoval bezprostřední ohrožní bezpečnosti Izraele. Rozhodně se na jeho palubě nenašla nějaká jaderná střela schopná zničit půlku tohoto státu a Izrael ani nikdy neřekl, že by takovéto podezření vůbec existovalo. Na palubě se tuším našly pouze nějaké samopaly, které však z oné vzdálenosti pobřeží Izraele vůbec ohrozit nemohyl. Izrael mohl jistě v klidu počkat, až onen konvoj opustí mezinárodní vody, pak by nikdo nemohl namítnout ani půlku slova. Nebyl v bezprostředním ohrožení. Sečkání by vyjadřovalo úctu k mezinárodnímu právu a společenství. Něco, čeho nikdy ve světě není dost. Každý průlom proti mezinarodnímu právu je totiž sám o sobě nebezpečný, protože vytváří Zvyk, precedens. Jestliže mezinárodní právo nedodržují ani "ti hodní," proč by jej měli dodržovat "ti zli..."

Ale co musím jednoznačně odmítnout, jsou až štvavé články některých "islomobijců," podle kterých touto akcí Izrael skoro zachránil "zaslepenou" Evropu před "islamistickým nebezpečím." Strach mívá velké oči a předsudky nebývají dobrým rádcem. Pár samopalů do Gazy rozhodně neznamenalo až tak veliké globální ohrožení celého světa.

Nejednalo se akci, která by rozhodovala o životě a smrtí, o bytí a nebytí západní konzumní společnosti.Onen konvoj akutně neohrožoval ani samtoný Izrael, natož pár pisálků v české Horní Dolní...

===

 Co nového na českých blozích? Libor Rouček se zamyslel nad tím, zda kritika Izraele automaticky znamená antisemitismus, Vojtěch Taráč ve svém blogu vložil do úst generalissima Stalina zajímavou větu (Nezáleží na tom, kdo hlasy dává, jako na tom, kdo hlasy počítá), Danda Fajfr se o letniční neděli zamyslel nad svátkem seslání Ducha Svatého, pochvalme bratra Dalibora (nejenom) za jeho článek o MArtinu Lupáčovi z Chrudimi, blog "pro život" zase za článek o Andrea Bocellim a Břetislava Olšera, který se zabývá aktuální eskalací konflitku na Korejském poloostrově.

===

Světová evangelikální aliance protestuje proti pronásledování křesťanů v Uzbekistánu. Článek zde: http://cs.christiantoday.com/article/svetova-evangelikalni-aliance-reagovala-na-prepadeni-a-zatceni-clenu-sboru-v-uzbekistanu/16922.htm

Dovolte mi prosím zacitovat:

Komise pro náboženskou svobodu Světové evangelikální aliance (World Evangelical Alliance - WEA) vyjádřila vážné obavy kvůli nedávnému vývoji v Uzbekistánu, kde byl křesťanský sbor bez varování přepaden policií, byl mu zabaven majetek a osm členů bylo zadrženo. Ti jsou v současné době ve vazbě a byla jim uložena vysoká pokuta.

V neděli 16. května křesťanský sbor v Taškentu, hlavním městě Uzbekistánu, přepadla policie, tajná policie a inspektorát, hasiči a epidemiologická zásahová jednotka. Pět set členů sboru, kteří byli uprostřed nedělní bohoslužby, a také děti z nedělní školy, byli policií nahráváni na video. Po pětihodinovém pátrání, které se konalo bez upozornění, policie zadržela osm členů, včetně asistujícího pastora Artura Avaneysana. Všichni byli 24 hodin drženi ve vazbě bez jídla a vody a nebylo jim dovoleno kontaktovat rodinu. Vybavení sboru, včetně počítačů, tiskáren a křesťanské literatury, bylo zabaveno. Dopisy od rodičů 392 dětí, v nichž souhlasili s jejich účastí v nedělní škole, byly také mezi papíry zabavenými policií.

City Church of Christ v Taškentu je registrovaný sbor fungující od roku 1999, pravidelně kontrolovaný taškentským oddělením spravedlnosti, jak vyžaduje zákon. Vedoucí sboru vyjádřili své obavy, že tento incident je jasným znamením, že se úřady snaží jejich sbor zavřít.

 Modleme se za uzbecké bratry!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře