Irena Sendler

14. únor 2010 | 00.05 |

Následující text mi přišel e-mailem. Zaujal mne. Dovoluji si  otisknout jej zde, na svém blogu. Součástí mejlíku je totiž výzva k jeho šíření. A tak, vážený případný čtenáři, jestli tě tento dopis zaujme, šiř ho také dále... VM..

Nedávno, ve věku 98 let umřela žena jménem Irena. Během druhé světové války Irena získala povolení k práci ve Varšavském ghettu jako instalatérka/svářečka. Měla k tomu svůj důvod. Irena věděla o plánech nacistů se židy. Na dně tašky s nářadím vynášela děti z ghetta, v zadní části svého náklaďáku měla místo pro starší děti. Tam také vozila psa, kterého vycvičila štěkat, když auto projiždělo branou. Vojáci to nechtěli řešit a také štěkot mohl zamaskovat zvuky, které děti mohly případně vydávat.

Během své činnosti Irena dokázala takto zachránit až 2500 dětí. Chytili ji, nacisti ji přelámali nohy, ruce a brutálně ji ztloukli.

Irena si vedla poznámky o všech dětech, které se jí podařilo osvobodit. Uschovala je ve sklenici, zahrabané pod stromem na její zahrádce. Po válce se pokusila najít rodiče a znovu spojit rodiny. Ale většina skončila v plynových komorách. Děti se dostaly do dětských domovů a byly adoptované.

V roce 2007 byla Irena Sendler nominována na Nobelovu cenu míru. Ale zvolená nebyla. Cenu dostal Al Gore za projekt o globálním oteplování...

Uplynulo více než 60 let od ukončení Druhé světové války. Tento elektronický dopis se rozesílá jako památka na milióny lidí, kteří byli zabiti, znásilněni, upáleni, umoření hladem a poníženi! Dnes, jako nikdy (když se ozývají hlasy o tom, že holokaust je mýtus!) je nutné udělat vše, aby svět nezapomněl, co se tenkrát stalo. Protože stále existují i ti, kteří jsou schopni to zopakovat.

Staňte se článkem v řetězu paměti.
 

PS: Jen bych se chtěl distancovat od kritiky Výboru na udělování Nobelovi ceny míru, jinak se s poselstvím článku ztotožňuji...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (11x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

RE: Irena Sendler milan 27. 02. 2010 - 20:52
RE: Irena Sendler bohu-a 28. 02. 2010 - 22:26