Ve chvíli smrti jsme nazí...

7. březen 2011 | 21.00 |

David Carradine býval mým oblíbeným hercem. Vlastně jsem ho v podstatě znal jenom ze seriálu Kung-fu: Legenda pokračuje. V roli čínského spravedlivého kung-fu mnicha mne v době před obrácením docela uchvátil. V červnu to budou dva roky, co ho našli mrtvého v thajském hotelu. A já si na základě zpráv o jeho úmrtí uvědomil, že ve chvíli smrti jsme všichni nazí.

Ve chvíli smrti již svou nahotu neskryjeme. Nemáme jak. Po smrti jsme nazí. Někdo cizí, kterého jsme v životě neviděli, nás třeba na pitevním stole bude prozkoumávat, druhý cizinec nás obleče k poslední slavnosti na naši počest.  Tyto lidi si vybrat v podstatě ani vybrat nemůžeme. Ve chvíli smrti ani sám velký Bismark nezabránil tomu, aby ho všeteční novináři nevyfotili a jeho fotku neprodali a nevidělali na ni. 

Často naše smrt svědčí i o životě, který jsme zde vedli. O prázdnotě, která nás popoháněla po stále větších, adrenalinovějších zážitcích a rozkoších, anebo naopak o klidném, bohabojném životě sice v prostotě, ale ve věrnosti. Trochu mi to připomíná knihu C.S.Lewise, Rady zkušeného ďábla. Tam je satan charakterizován jako prázdná bytost, která touží se naplnit, a Bůh naproti tomu jako bytost přetékající, kkterá touží se rozdávat. Všichni si můžeme vybrat cestu našeho života a tím do určité míry i způsob úmrtí. Střihač ČT, pan Velišek (tuším bratr od adventistů), zemřel, když se pokoušel zachránit ženu z rukou nebezpečného tyrana, mistr Jan Hus například tehdy, když se odmítal zříci poznané pravdy. Na mysl mi přichází jeden náš strýček ve sboru, které zemřel v relativně vysokém věku pokojně ve spánku. A pak tu máme i smrt pana Carradina. O čem vypovídá ona?

Avšak stejně tak nazí po smrti předstoupíme i před Pána Života. Před "soudnou stolicí", před kterou také nelze nic ukrýt, nic skrýt. Jedinný, kdo může zakrýt naší nahotu, je Beránek Boží, Ten Ukřižovaný, obětovaný od počátku světa. Ale to už je jiná písnička...

Ve chvíli smrti jsme nazí...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

RE: Ve chvíli smrti jsme nazí... nena 08. 03. 2011 - 06:15