Pálit Korán běhěm bohoslužby 11.9.? Ne, děkuji..

10. září 2010 | 15.26 |

Floridští křesťané mají v úmyslu 11.9. během boholsužby k uctění památky obětí teroristického útoku na WTC pálit výtisk koránu., pokud je Barack Obama nepožádá, aby od tohoto nápadu neupustili.  Přes tzv. "Národní den pálení Koránu" vyzívají, aby se k nim připojili i další složky americké i západní společnosti. Za sebe však osobně říkám: Děkuji, ale této akce se nezúčastním...

Nejsem apriory proti pálení knih.Ale otázka zní, z čeho takové pálení knih vyvěrá a čeho chce dosáhnout. Je-li součástí širší společenské diskuze o té či oné knize, anebo jestli je to pouze akt hněvu, pomsty, akt nenávisti.

A Korán, to není kniha jako nějaká druhá. Muslimové k ní mají velice vřelý, náboženský vztah. Korán v podstatě představuje něco jako státní vlajku, jako identifikaci. Ano, sice v naší subkultuře je pálení vlajek, zvláště po pohraných fotbalových utkání opilci, velmi obvyklé. Většinou se nejedná o nic, co by i ti samotní aktéři mysleli smrtelně vážně. Ale zde se jedná o věc, kterou velká část populace bere smrtelně vážně. Smrtelněji, než si vůbec dokážeme představit.

Veřejné, dlouhodopředu oznámené a záměrně provokující pálení této knihy představuje v očích muslimů válečný, nepřátelský akt. Již dnes islámištičtí fanatici tvrdí, že Západ vede válku proti Islámu. Tento akt tedy představuje vodu na jejich mlýn. To oni budou z toho profitovat. Čeho vůbec chtějí ti floridšti "křesťané" dosáhnout? Tímto způsobem si člověk své mindráky nevylečí, ale jenom přihraje na smeč právě těm, kdo stojí za jedenáctém zářím.

Kristus přikazuje "milovat své nepřátelé" a Pavel dodává, že láska "neučiní nic zlého." Je tento akt aktem z lásky k muslimům? V jaké formě asi tato informace doputuje do poslední pákistánské nebo palestinské vesnice? Polibují si, jak je hluboce oni zápaďané milují? Bude to pro ně důkazem lásky a mírumilovnosti? Floriďané jenom nahrávají různým fanatickým manipulátorům, kteří již tak pro své ovečky vytvářejí svou vlastní virtuální realitu.

V Hradci Králové, zase, pokud se ovšem nepletu, křesťané organizují petice proti stavbě mešity. Škoda. Křesťany bych osobně raději viděl, kdyby každý pátek stáli jako Svědkové Jehovovi před onou mešitou a tam rozdávali křesťanské materiály. Byl by to požehnaněji strávený čas než plýtvat jím sbíraním podpisů. Stavba mešity je  velkou příležitostí pro křesťanskou misii, pro diskuzi s muslimy. A islámská náboženská obec se tím může stát snadněji kontrolovatelnou státní mocí.

  Mějte požehnaný, páteční den!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší