I Odkud letí ten šíp?

15. březen 2010 | 12.06 |

Tittle     Předchozí díl    Příští díl

Odkud letí ten šíp?

Zabodává se do prsou čtrnáctiletého chlapce. Ten se pomalu snáší k zemi, letem holubice. Rudá kaluže zdobí louku pomalu probouzejícího se jara. Chlapec padá do tmy, do laskavé náruče, měkké, teplé. Poznává tvář, která se na něj usmívá.

"Babičko..."

Cítí jemné pohlazení. A pocit bezpečí a klidu. Usíná. Milující bytost hlídá jeho spánek.

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

Václav žije.

Nemá sice ještě vyhráno, ale jeho srdce tluče. Drží tělo při živu. Ranhojič, který vytáhnul šíp, nechce spekulovat ohledně šancí na přežití. Kdo ví, jakou škodu střela napáchala. Jak nebezpečnou škodu. Čas ukáže.

Tichan má smrtící dřevo před sebou. Dívá se na něj, zamyšlen. Již potřetí. Napřed Kazimír, pak Vratislav, teď Václav. Kluk, který má honit děvčata, leží bezmocen a bezvědomý na loži, oslaben ztrátou krve, oslaben vnitřním zranění, ranou zákeřného vraha.

Kdo? Proč?

Družiníci po atentátu dosti zmateně povraždili každého, kdo vypadal podezřele. Byl vrah mezi nimi? Tichan se proklíná, že zdivočelé vojáky neovládl. Snad mohli něco vypátrat. Ale pozdě plakat nad rozlitým mlékem. Navíc, kdo jiný by se postaral o raněného?

Třetí pokus o vraždu panovníka za poslední čtyři pět let. Komu prospěje smrt panovníka? Hněvsova klika? Radslav, Hořibor? Arnulf? Ano, velmi podobně nechal bavorský vévoda zavraždit Kazimíra, ale použil by dvakrát stejný způsob? Anebo nějaký tajný vnitřní nepřítel? Pohané, Vršovci, Těptici? Ctihlav? Pavel?

Ne, takovéto úvahy nikam nevedou. Pravdu ví Bůh, on má v rukou i Václavův život. Pojďme se tedy raději modlit. Již nic nevypátráme a přemírou podezíravostí více zničíme než vybudujeme. Snad Václav přežije. Škoda, zrovna teď. Kdy se vnitřní poměry stabilizují, v době vnějšího ohrožení ze všech stran. Někomu Václav nevoní. Překáží.

Uvidíme v budoucnosti. Přítomnost však musíme utajit...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře