Palestinští křesťané volají po konci okupace...

17. prosinec 2009 | 17.05 |

V dnešním denním tisku mne zaujaly dvě zprávy. První z nich je adresována nám, evropským západním křesťanům. Druhá byla původně určena pro čnské úřady, nakonec  však unikla na veřejnost. Obě mají společného jmenovatele: Izrael...

První zprávu (Palestinští křesťané žádají ukončení okupace své země) si můžete přečíst zde: http://cs.christiantoday.com/article/palestinsti-krestane-zadaji-ukonceni-okupace-sve-zeme/16153.htm. Dovolte mi prosím ocitovat první odstavce:

V pátek 11. prosince 2009 vydala skupina palestinských křesťanů z různých církví a církevních organizací v Betlémě výzvu k ukončení izraelské okupace Palestiny, informují internetové stránky www.oikumene.org. Provolání s modlitbami se obrací na mezinárodní organizace, politicky zodpovědné osoby v regionu i na "naše křesťanské bratry a sestry v církvích celého světa", aby podpořily snahy palestinského lidu o samostatnost. Prohlášení bylo nazváno " Palestinský dokument Kairos." Signatáři výzvy, vyjadřují svou bolest nad prázdnými frázemi o míru v Palestině a nad mnohými negativními jevy, které izraelská okupace podle jejich slov Palestincům přináší, mimo jiné omezení přístupu palestinských věřících ke svatým místům jejich náboženství a omezení náboženské svobody.Izraelské odůvodnění těchto kroků jako aktu sebeobrany odmítají: "Kdyby Izrael neokupoval naši zemi, nebyl by žádný odpor, žádný strach a žádná nejistota," stojí v prohlášení.

Osobně si nemyslím, že jen a pouze stažení Izraele zaručí mír Palestině. Řekl bych, že by začala občanská válka mezi jednotlivými frakcemi. A kdyby zvítězili fanatici, mohlo by to vést k nové válce proti Židům. Na druhé straně však Hlas těchto našich bratří nesmíme nechat nevyslyšený. Ano, Písmo nás vede k žehnání Izraeli. Ale jakému Izraeli? My, (zvláště evangelikální a charismatičtí) křesťané si ve vzathu k Izraeli často pleteme nekritickou zamilovanost s láskou. Milovat neznamená zavírat oči. Zpráva uveřejněná na ChristianToday je zoufalý výkřik našich bratrů o pomoc, měli bychom jej slyšet.

Druhou zprávu přinášejí Novinky: Izraelce před útokem na Írán brzy nezadržím, varoval prý Obama Číňany. Opět mi prosím dovolte citovat:

Americký prezident Barack Obama při své návštěvě Pekingu minulý měsíc údajně varoval hlavu čínského státu Chu Ťin-tchaa před váháním s podporou nových sankcí vůči Íránu. Podle izraelského deníku Ha'arec Obama řekl, že by nebylo v silách Spojených států Izraelce dlouho zadržovat od útoku na Írán. Západ požaduje tvrdé sankce v případě, že se Írán nepodvolí jeho žádosti, aby spolupracoval na omezení svého jaderného programu. S Obamovým varováním seznámili Ha'arec nejmenovaní vládní činitelé, které USA o průběhu prezidentovy návštěvy v Číně informovaly. Obama dal prý Ťin-tchaovi na srozuměnou, že USA by nebyly dlouho schopné zabránit izraelské odpovědi na íránskou hrozbu.

Jestli Izrael zaútočí na Irán, bude to mít dalekosáhlé a nešťastné důsledky. Zvlášť použije - li obdobné, nebo horší zbraně, jako v Gaze. Jestliže Irán již má atomocé zbraně, nebude váhat je proti Izraeli použít. K válce se pak podle mého názoru přidá i Pákistán, který to může i zneužít pro obnovení jednoty svého národa, možná se přidá i Turecko a další muslimské země. Rozhořčení muslimů bude veliké. Přežil by Izrael takovouto bouři?

S přáním pokoje VM...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře