O Mikešovi; Hněv; Arcibiskup, pár vtipů nakonec...

19. duben 2010 | 05.45 |

Vážený a milý čtenáři,

opět bych se rád spolu s Vámi ohlédnul za uplynulým týdnem. Podíváme se na zoubek Mikešovi,  novému arcibiskupovi, povíme si něco málo o svatém Benediktu a zasmějeme se několika vtípkům. Tak, ať se Vám tento článek líbí...

==================================================

Tento článek vlastně píši včera. Ale s ohledem na vyhlášený státní smutek, ke kterému se nehodí povídat si vtípky, jsem se rozhodl jej přesunout na zítřejší , t.j. Váš dnešní den. Dneska, tedy Vašeho včerejška, si připomínáme leteckou tragédii, při které zahynul polský prezident, spolu s několika významnými poslanci, vojáky, duchovními a pozůstalými po katyňské masové vraždě.

 Mezitím vyšetřovatelé pokročili v objasňování příčin zřícení letadla. Ukázalo se, že piloti nezkoušeli přistávací manévr čtyřikrát,, jak se původně uvádělo, ale pouze jednou. Pravděpodobně na rozkaz přímých nadřízených, kteří potřebovali stihnout vzpomínkový akt.Obdbobných "šílenců", kteří pro pár minut či hodin jsou ochotni riskotvat životy své i nevinných, kteří se vyskytnou poblíž, jsou plné ulice, dálnice, ve městech i mimo obec.Docela nedávno jsem něco podobného viděl u nás na velkém rondlu. Řidič osobáku se jen těsně mihnul kolem autobusu, kterému měl dát přednost, život svůj i cestujících v autobuse vložil do centimetrů či milimetrů a to jenom proto, aby ušetřil několik minut, které stejně ztratil na nejbližším semaforu.

Lidé jsou sobečtí, nemají úctu před životem svým, ani před životem náhodných kolemjdoucích.

==================================================

Nedávno zemětřesení na Haiti, pak v Číně, v Mexiku. Teď se probouzí sopka na Islandu, pro čež se zastavuje letecká doprava. Vážený čtenáři, nemáte pocit, že se Někdo zlobí?

Když byl Jan uvězněn, přišel Ježíš do Galileje a kázal Boží evangelium: "Naplnil se čas a přiblížilo se království Boží. Čiňte pokání a věřte evangeliu." Marek 1,15

Právě tehdy k němu přišli někteří se zprávou o Galilejcích, jejichž krev smísil Pilát s krví jejich obětí. On jim na to řekl: "Myslíte, že tito Galilejci byli větší hříšníci než ti ostatní, že to museli vytrpět? Ne, pravím vám, ale nebudete-li činit pokání, všichni podobně zahynete. Nebo myslíte, že oněch osmnáct, na které padla věž v Siloe a zabila je, byli větší viníci než ostatní obyvatelé Jeruzaléma? Ne, pravím vám, ale nebudete-li činit pokání, všichni právě tak zahynete.

" Lukáš 13, 1nn

Autore, pisateli, no ty jsi se musel zbláznit! Pokání, v dnešní době, věřit evangeliu?

Ano, zbláznil jsem se, Bible mi už leze na mozek!

==================================================

Teď pár slov o slavném kocourovi v botách. Rómská organizace obvinila pana Ladu z rasismu, když v příběhu o Mikešovi popsal násilné přepadení ukončené slovy: "Milé děti, ti lidé byli Cikáni."  Organizace navrhla nepoužívat toto dílo pro výuku malých dětí. Celá zpráva například zde:  http://zpravy.idnes.cz/romove-chteji-emigrovat-do-vatikanu-i-kvuli-rasistickemu-mikesovi-1d8-/domaci.asp?c=A100414_151218_domaci_abr

Já osobně onomu aktivistovi rozumím. Rozumím, že protestuje, když děti učí posuzovat druhé na základě zjednošuných schématů. Jistě celý život musí poslouchat nelichotivé poznámky o své rase, který musí čelit každý den. Řeči o zlodějích, násilnicích, kočovnících. A je smůtné, když tyto zjednodušené obárzky vkládáme svým dětem do srdcí.

 Na druhé straně však svým až dětínským útokem proti oblíbené dětské pohádkové postavičce udělal více škody než užitku. Ještě více rozdmýchal ovzduší latentního rasismu, ještě více cílů poskytnul extrémistům nejrůznějšího zrna. Na fejsbúku již dnes vznikají podezřelé skupiny na pseudoochranu Mikešovu pln extrémních diskuzních příspěvků. Onen aktivista s vaničkou vylil i dítě.

Vím, že je to těžké, ale tímto způsobem hluboce zažitá jednoducha schémata z hlav a srdcích lidí aktivisté neodstraní. Pan Lada jenom reflektoval obecné zkušenosti našich "bílých" předků s rómským etnikem. Ani já osobně se necítím moc bezpečně, když ve tmě uprostřed noci narazím na tlup snědých spoluobčanů. Ale podobně se cítím, když se zase setkám s bandou opilých, holohlavých a svalnatých baníkovců, ať už po prohraném či vyhraném utkání.

Odstranit tyto schímata je jenom věcí trpělivé, těžké a denodenní práce. Nezmizí se zákazem jakékohokoliv uměleckého díla. Ale spolu se vzděláváním rómského etnika, se zaměstnáváním na stále vyšších a zodpovědnějších funkcí, s kulturním a třeba i náboženským národním rómským probuzením, jakým si češi sami prošli na konci osmnáctého a v první polovině 19. století... 

==================================================

 Moji (bezvýznamnou) pochvalu si zaslouží autorka blogu "http://empress.pise.cz/" za článek: Nikdo neumřel? Tak se nic neděje! Doporučuji k přečtení!

  ==================================================

 Obdobně mně zaujal článek od br. Martina Pince: Benedikt – Kristův svědek v době zkázy. Článek pojednává o svatém Benediktu, po kterém si dal jméno například současný papež. Tento světec žil v době zhroucené Římské říše, zkázy civilizační, kulturní, ale také duchovní. Křesťanství ztratilo svou hloubku a na dlouhá staletí bylo odsouzeno k formální a povrchové víře. Proti tomu se snažil svatý Benedikt bojovat zakládáním klášterů jako středisek duchovní oázy, obrody a opravdového hlubokého křesťanského života. Článek s vděčností také doporučuji k přečtení!

==================================================

Zajímavou a vtipnou hru s čísly objevil uživatel christnetu Jaroslav Karban (http://www.christnet.cz/diskuse/prispevek.asp?zobraz=388120) Snad se na mně nebude zlobit, když jeho příspěvek zde ocituji celý:

 Rozhodné odmítnutí zlomyslných pomluv
10.4.2010 vlastní zpráva

Z dobře informovaného zdroje, který si nepřeje být jmenován, se dovídáme, že načasování intronizace Dominika Duky jako 36. arcibiskupa pražského do úřadu rozhodně nemá sebemenší faktickou ani symbolickou souvislost se zcela náhodným 666. výročím povýšení pražského biskupství na arcibiskupství.

Mně zbývá jenom dodat, že nový arcibiskup byl jmenován (a také převzal funkci) ve svém 66. roku života...   Docela jsem na arcibiskupování br. Dominika Duky velmi zvědav. "Zaslechnul" jsem, že miluje historii, a obdivuje například osobnost generalissima Franca, (který není zrovna mým osobním šálkem kávy). Napovídá to katolickému konzervatismu v období mezi Tridentem a druhým Vatikánským koncilem, kde Franco, svým prožíváním katolicismu a pohledem na společnost duchovn i duševně bezesporu patřil. Můj osobní názor vcelku odpovídá názoru Petra Chelčického vystihnutému v traktátu "O trojím lidu," který je k náhlednutí na těchto stránkách (v pokusu o soudobou, rozžvýkatelnou češtinu).

Ještě drobné vysvětlení: Číslo 666 v biblické symbolice znamená číslo člověka potažmo číslo satanovo.
 

==================================================

Když už jsme u nevážné stránky věci, na Christnetu se objevilo několik dobrách vtipných příspěvků:  Link zde popisuje stížnost ředitelství nejmenovaného hypermakretu k chování manžela jejich věrné zákazníci a tento článek zase popisuje těžkosti v zaměstnaneckém poměru. Oba sepsala uživatelka podepsaná jako "Eva Zvědavec." Dovolte mi zacitovat:

 Zamestnanec príde za šéfom a hovorí:
- Šéfe, musíte mi zvýšiť plat. Tri ďalšie firmy majú o mňa záujem.
- Nehovorte, a ktoré sú to?
- Daňový úrad, telekomunikácie a elektrárne.


Do firmy príjmu nového zamestnanca a majster ho hneď vezme do prarády:
- Tak mladý, tu máš metlu a pôjdeš zamiesť halu.
- Ale ja som inžinier?! - hovorí nováčik.
- Aha! -škriabe sa majster za uchom. Tak ja ti to ukážem.

Hovorí šéf zamestnancovi:
- Zdá sa mi, že dnes nemáte žiadnu chuť do práce!
- Mám, ale človek sa musí vedieť ovládať.

Ide programátor o 18.00 z práce
a stretne šéfa, ktorý sa ho pýta:
"Čo ty tak zavčasu? Zobral si si pol dňa dovolenky?"
"Nie, len si skočím na obed."

==================================================

Ještě bych rád opět upozornil na mejlík, který mi poslal jeden můj kamarád, Pavel Navrátil, ve kterém představuje práci hnutí "Modlitby 24x7". Dopis najdete zveřejněný například zde: http://bohu-a.svetu.cz/15481-hnuti-modlitby-24x7-prosi-o-podporu.html

S přáním požehnaného nového týdne se s Vámi loučí:

Vašek M.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře