Televize jako odraz hodnot společnosti...

30. prosinec 2009 | 17.47 |

Nova, naše celoplošná televize, vysílá pořad s názvem "To nevymysliš". Tento seriál povídek navazuje na tradici slavných Bakalářů, roli průvodce dějem převzal po Vladimíru Menšíkovi Miroslav Vladyka. Princip spočívá v tom, že televize se snaží dramaticky a úsměvně zpracovat náměty, které posílají diváci. Bývají to tzv. příběhy ze života.  Asi před dvěma, možná třemi týdny, v neděli, jsem měl možnost jeden díl shlédnout. A tento zážitek se stal pro mne podkladem pro sepsání tohoto článečku.

Příběh, který mi uvízl v paměti, měl jednoduché zauzlení. Manžel odjíždí na dlouhodobou služební cestu, čehož by manželka ráda využila k setkávání se se svým milencem. Ale překáží jim k tomu manželova tchýně, která s nimi bydlí v jednom bytě. A tak na ní onen milenec ušije past, podvod, díky kterému naivní tchýni mohou posílat denodenně do ulic a spolu si užívat nabytého soukromí a ještě se bavit na její účet. Po nějaké době to však oné tchýni dojde, vráti se  domů nečekaně dříve a nachytá povedený páreček "při činu." Oba milence samozřejmě vyhodí z bytu, přičemž ona mladá žena se ráda přibydlí ke svému bohatšímu podnikateli, při čemž mu láskyplně zašeptá do ouška, že s ním čeká miminko.

Běda těm, kdo říkají zlu dobro a dobru zlo, kdo vydávají tmu za světlo a světlo za tmu, kdo vydávají hořké za sladké a sladké za hořké! Toto říká Bůh skrze proroka Izajáše (5, 20). A právě tento citát se mi dral na mysl, když jsem se na tento příběh díval. Nechci zde začít lacině moralizovat, či odsuzovat tvůrce pořadu. To ne. Ale naladění tohoto příběhu odráží morální hodnoty současné společnosti. Kdy na prvním místě se staví zážitek. Užívání si.   Místo, aby si třeba ona žena uvědomila svou chybu a v pokání se pokusila manželství zachránit, zapřít se, místo toho se za dobrý konec zde prezentuje něco, co Bůh nenávidí: Rozvod, odcizení. Manželství je jenom pro smích. Že se rozbilo jedno manželství, dílo Boží, to nikoho nebolí a nikoho netrápí.

Proč by to trápilo toho, kdo ve svém srdci Boha nechová? Ano, bez Boha je manželství pouhý bezcenný "list papíru." Jak se říká: "My na lásku papír nepotřebujeme." Je to smůtné, když vlastně jeden druhému říká: Budu s tebou tak dlouho, dokud se neobjeví někdo lepší, někdo bohatší, krásnější, mladší, a proto ti nechci nic slibovat, nijak se  vázat, abych vždy mohl volně odejít, proto ti ani neslibuji, že budu s tebou, když budeš nemocný, nemocná, starý, stará, smůtný, smůtná, budu s tebou tak dlouho, dokud mne to bude bavit, když mně začneš nudit a štvát, sbalím si fidlátka a odejdu, protože na prvním místě mám sebe a chci si užít a užívat, však život je jen jeden...

Naše společnost vydává dobro za zlo a to, co je zlé, nabízí jako dobré. Bojím se, bojím, Boha, který tento postoj proklíná!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře