Prezident Miloš Zeman jedná proti zájmům České rep

27. říjen 2013 | 23.03 |

Včera večer údajně v Lánech proběhla schůze, kterou nikdo nedementoval. Dnes se spustily věci, které snad nemají obdobu v demokratickém světě. Strana vítězů voleb páchá politickou sebevraždu v přímém přenosu. Je-li pravda, že akci pana Michala Haška a jeho soudruhů předcházela schůzka s panem prezidentem, že pan Hašek jednal na pokyn pana prezidenta, pak musím říci zcela jasně a otevřeně, že v tom případě pan prezident republiky jedná proti zájmům České republiky, zabíjí Levici v České republice a tím jedná take proti zájmům lidí, kteří ho zvolili na hrad.

Ono totiž nejde pouze o ČSSD. Jsme v situaci dlouhodobé vládní krize a po volbách, po kterých úkol sestavit funkční vládu je úkolem velice obtížným. Za této situaci  destabilizovat stranu vítěze voleb, to je snad známkou neobyčejné malosti a touhy po moci. Pan prezident Zeman se považuje za politického profesionála, ve skutečnosti bych však tento krok přirovnal k amatérskému fotbalu okresní divize, při čemž se omlouvám všem nadšeným amatérským fotbalistům. Protože oni tak hrají pro vlastní zábavu, pan prezident Miloš Zeman si však zahrává s osudem celé republiky.

Ono totiž takovýto puč rozhodně neurychlí sestavování nové vlády a ani neposílí její soudržnost a pevnost. Právě naopak. Politickou krizi jen a jen prohloubí. Připomeňme, že druhým ve volbách je pan Babiš, při vší úctě k němu se jedná pouze o politického začátečníka. Máme sněmovnu plnou stran, které odchází do opozice, ale s vyjímkou ČSSD a KDU-ČSL žádnou stranu, která by byla připravena a ochotna převzít vládní zodpovědnost. Jestliže se ČSSD rozpadne, tak kde chce pan Zeman tu pevnou vládu vzít?

Pučisté si zahrávají s důvěryhodností značky ČSSD i s levicí jako celkem. Pro své osobní, krátkodobé zájmy obětují své ideály, myšlenky, za které kandidovaly a za které dostaly důvěru voličů. Pan Zeman se považuje za politického státníka div ne srovnatelného s Masarykem, Churchilem, Napoleónem a při tom jedná jak malý kluk na písečku.

Jaké mohou být motivace pana prezidenta? Jednak pan Sobotka údajně před deseti lety nevolil pana Zemana za prezidenta. Ve volební kampani před prezidentskými volbami pan Zeman prohlásil, že mstivost není volební program. Platí to stále, anebo se pan prezident přecenil?  Pan prezident rád hovoří o tom, jak má jeho úřad sjednocovat národ, avšak svými vlastními skutky národ rozděluje. Už ne na dolních deset miliónů a ten nepoctivý zbytek, už ne na ostrůvky pozitivní a negativní deviace, už ne na levici a pravici. Naopak, jako by měl ambici sjednotit celý národ proti sobě samému.

Dále se pan Sobotka vyjádřil pro omezení pravomoci prezidenta a toto prosadil i na půdě ČSSD. A možná pan Sobotka stojí v cestě nějakým finančním tokům, co já vím. Ale osobně si myslím, že dvacet procent získaných pro ČSSD je problémem zástupným.

A navíc, pokud si dobře pamatují, tak v roce 2010 byl pan Jiří Paroubek vlastními straníky kritizován za to, že bezprostředně po volbách rezignoval na funkci předsedy, že tím předčasně uznal porážku soc dem ve volbách, zbavil se práva na pokus o sestavení vlády a tím nepřímo umožnil vládu Petra Nečase. Dnes je pan Sobotka kritizován za opačný krok, byť se neocitl v povolební situaci tak těžké, jako jeho předchůdce, který v měl poslanecké sněmovně pouze strany, které předem říkaly, že s ním do koalice nepůjdou, plus komunisty, jehož podpora mu nemohla na vytvoření vlády stačit.

Neboť kdyby se pan prezident podíval pravdě do očí, zjistil by, že za ubohý výsledek levice ve volbách nese i on sám neoddiskutovatelný díl zodpovědnosti, jakožto ústavně nejvyšší a tudíž nejviditelnější politik hlásící se k levému politickému spektru. Jestliže tedy pana Sobotku vyzívá k rezignaci, měl by ji v prvé řadě zvážit on sám.  Neboť obdobně, jako byly prezidentské volby - kromě jiného - plebiscitem o tehdejší vládní koalici, byly tyto parlamentní volby - kromě jiného - plebiscitem o něm samotném.

Ano, pana prezidenta jsem podpořil tehdy, když jmenoval vládu Jiřího Rusnoka. Nelituji toho, podpořil bych ho znovu. Vidím však zásadní rozdíly mezi situací v létě a situací dnes a to:

1) Jmenováním vlády Jiřího Rusnoka naplnil své ústavní pravomoce, o zákulisním, tudíž a priory podezřelým, zasahování do vnitřního života politických stran však ústava nehovoří.

2) Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování v důvěrné i pracovní blízkosti bývalého premiéra měl legitmní důvod pro to, aby bývalou koalici odstavil od moci a tak zajistil neovlivněné vyšetřování kauzy. Tento důvod dnes nemá

3) Druhé kolo prezidentských voleb se dalo legitimně interpretovat i jako plebiscit o důvěře občanů k tehdejší vládní koalici. Naopak, výsledky voleb do poslanecké sněmovny oprávňovali pana Sobotku pokusit se o sestavení vlády. I když možná dvacet procent se může zdát málo, přesto je i dílem pana Sobotky, že tento výsledek nebyl ještě hubenější.

Nechť se politici kolem pana Miloše Zemana a pana Michala Haška vzpamatují a začnou jednat státnicky. O to se jako křesťan dnes celý den modlím.

VM... 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář