Krátká poznámka k zániku "stojedničky..."

8. srpen 2013 | 13.04 |

Včera zanikla "stojednička" bývalé vládní koalice. Zanikla nejhorším možným způsobem - tím způsobem, na kterém byla postavena: Na přeběhlictví. Stokrát mohu sympatizovat s veřejně deklarovanými důvody, které oni poslanci Florián s Úlehlou zveřejnili, leč stalo se tak bez demokratické kontroly jejich politických stran. Jak tedy můžeme vědět, že zde opětovně nezapůsobila ona "negativně - pozitivní motivace", jak jev přeběhlictví legendárně nazval blahé paměti poslanec Morava?

Poslanec Kalousek se hluboce mýlí. V těchto volbách nepůjde (pouze) o to, zda chceme mít putinovský systém, podle mého názoru půjde hlavně o to, jestli budeme chtít pseudo-parlamentní demokracii, kde se výsledky voleb nefalšují v jejich průběhu, ale až po jejich skončení, až po sečtění hlasů, až v parlamentních lavicích. Kde ať voliči hlasují jakkoliv, vzniká záhadná skupina "volných radikálů", kteří si zčista jasna uvědomí, že volební program, za který byli zvoleni, a strana, která se za onen program zaručuje, neodpovídá jaksi jejich svědomí. Tragikomické: Program a strana, který není proti svědomí poslance, když za něj kandiduje, se stává  rozporný s jeho svědomí v situaci, kdy má podle něj hlasovat v parlamentu. Toto je jed, rakovina, která zabíjí naši demokracii, ne pan prezident Zeman, který jedná podle toho, jak deklaroval předem ve své prezidentstké volební kampani.

Včera ještě zaznívala kritika prezidenta, že odmítl jmenovat premiéra svého druhého pokusu s tím, že počká, dokud nebude uzavřeno vyšetřování kauzy Nagyová. Osobně jsem přesvědčen, že je to legitimní důvod, proč posečkat. Prezident při včeřejším rozložením sil asi nechtěl jmenovat za premiéra druhého pokusu nikoho jiného, než paní Němcovou. Avšak probíhá zde živé vyšetřování, které je ve velmi nepříjemné blízkosti bývalého premiéra, kde je podezření, že se zneužívaly dokonce vojenské tajně služby k osobním cílům. Kde je jistota, že ta samé koalice by opět nezneužívala svých mocenských prostedků na to, aby zametla vyšetřování pod koberec? Bývalá koalice by měla respektovat toto vyšetřování. Pan Nečas musí nést a také ji přijal, politickou odpovědnost za výběr pani Nagyové. Kdo však vybral pana Nečase? Stejně tak tedy i bývalá koalice by měla nést politickou zodpovědnost za to, že vybrala právě pana Nečase a tudíž respektovat policejní vyšetřování v jeho nejužší blízkosti, dokud se neuzavře. Jiné východisko z této včerejší patové situace by, podle mého názoru, byla široká koalice parlamentních stran, jak jsem to navrhl ve dvou článcích: zde a zde.

To jediné, zač bych pana prezidenta zkritizoval, je fakt, že ke jmenování premiéra svého druhého ústavního pokusu požadoval pouze stojedničkovou koalici "současného" rozložení sil, a ne "stojedničkovou" většinu podle výsledků posledních parlamentních voleb. Tedy aby strany, který by chtěly společně sestavit vládu, neměli většinu pouze zde a nyní, ale legitimní většinu, která opravdu vyšla z výsledku posledních parlamentních demokratických voleb. Kdo by proti tomuto požadavku mohl snést jediné pípnutí?

Onen stojedničký pat se však samovolně rozsypal svoji vlastní vahou. Nastala nová situace a z této nové situace snad vyplynou předčasné parlamentní volby. Říkám snad, neboť touha po politickém přežití současného parlamentu je až neuvěřitelná. Stokrát opakovaná lež se však nesmí stát pravdou. Dejme si na to v průběhu předvolební kampaně pozor, ať už od demagogů zprava, či zleva.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář