Emigrovat se nechystám...

27. leden 2013 | 20.09 |

Volby skončily a snad skončilo i šílenství, které je doprovázelo. Zbývá pouze pogratulovat panu Miloši Zemanovi a modlit se za něj.

Osobně mám spoustu výhrad k panu Zemanovi, i zde, na blogu, jsem o nich hodně psal. Osobně také nedokážu tyto volby označit slůvkem "demokratické." Přesto - Miloše Zemana za svého prezidenta plně uznávám. Myslím si, že síla demokracie, ale i společnosti jako takové, se pozná v ochotě respektovat a přijmout i ty výsledky voleb, které nám zrovna nevoní a které se nám nelíbí. A u křesťanů to platí dvojnásobně. Protože i ten Miloš Zeman byl zvolen z rozhodnutí Božího. Kdyby Bůh rozhodl jinak, i volby by dopadly jinak. Respektovat výsledky voleb tedy i respektovat rozhodnutí Boží. Ať už přichází jako požehnání, nebo jako dopuštění. Slovy Jóba: Což budeme přijímat od Boha dobré, a zlé přijímat nebudeme? (Job 2,10). Osobně předpokládám, že ani pan Zeman nebude takovým bláznem, jako Nero doby apoštola Pavla. Minimálně nemá tolik moci. A sám Pavel ve svých listech vyzívá k poslušnosti i k takovému bláznivému, vraždícímu, pohanskému, císařskému meči.

Rád bych se však chtěl vyjádřit ještě k dvěma věcem. Výsledky voleb se pokusely ovlivnit i zákulisní hráči. Volební souboj jakoby byl soubojem i dvou nějakých struktur stojící v pozadí či v utajení.

První takový pokus přišel od MfDnes: Na poslední chvíli, v poslední debatě kandidátu, který tento list, pokud se nepletu, pořádal, zveřejnili nahrávku telefonního rozhovoru mezi panem Šloufem a (tuším) panem Mrázkem. Obsah nahrávky byl otřesný. Avšak stejně otřesný je pro mne i druhý rozměr této nahrávky: Proč byla zvřejněna zrovna v této pozdní době těsně před volbami? Proč nebyla zveřejněna před prvním kolem? Proč nebyla zveřejněna v době, kdy pan Zeman sbíral podpisy pod svou kandidaturu? Proč až v této poslední chvíli?

Víte, kdyby to bylo zveřejněno dříve, pan Zeman by se možná do druhého kola nedostal, ale za to, velice pravděpodobně by se tam dostal jiný zástupce levice, na kterého by však, pravděpodobně, něco takového vytáhnout nikdo nemohl. Nebyl to tedy pokus nějakých struktur o zmanipulování výsledků? O pokus špinavými prostředky zdskreditovat levicového kadidáta až v druhém kole a tím uvolnit cestu pravicovému kadidátu na hrad? Když jsem si uvědomil tuto manipulaci, začal jsem uvažovat o změně svého rozhodnutí volit neplatně a o realné možnosti, že bych přece jenom  podpořil pana Zemana svým hlasem. "Naštěstí" přišel podobně podlý útok i z druhé strany.

Onen nechutný inzerát v Blesku pomlouvající pana Schwarzenberga. Podle novinářů tento inzerát podal bývalý agent STB. Zde jsou tedy případně "tajné" struktury čitelnější než v předchozím případě.

Zároveň se divím ochotě Blesku tento inzerát zveřejnit - a dát možnost zneplatnit výsledek voleb případnou žalobou na porušení zákona. Nebyl i to, čistě náhodou, záměr?

Tak tedy máme nového prezidenta - takového, jakého si plně zasloužíme. Nemá smysl se podivovat nad tím, proč byl zvolen zrovna tento kandidát - spojený s opoziční smlouvou, podivnými vazbami a ještě podivnějšími lidmi ve svém okolí, proč nebyl zvolen kandidát čestnější, "kryšťálově čistější", až zbožněně zidealizovaný. Otázka zní jinak. Pan Zeman byl zvolen mimo jiné proto, že významná část obyvatelstva právě v něm vidí svého zastánce. Vláda by se měla zamyslet nad tím, proč lidé vidí svého zastánce právě v Zemanovi a ne v ní samotné či třeba v panu Schwarzenbergovi. A nejenom vláda, ale všichni ti, kdo se s pocitem "morální převahy" vyvyšují nad tyto voliče. Co oni udělali pro to, aby se tito voliči necítili ohroženi?Podobnou otázku jsme si položili i nad volebním ziskem komunistů v posledních krajských volbách. Ať chceme nebo ne, neúspěch pana Schwarzenberga není pouze neúspěchem jeho samotného či jeho strany, ale svůj vliv na jeho nezvolení měla i politika vlády Petra Nečase. Pan Nečas utrpěl další volební porážku. Měl by za ni, podle mého osobního názoru, přijmout plnou politickou zodpovědnost.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář