Co udělat s hlasovacími lístky? Roztrhat ...

15. leden 2013 | 19.41 |

Co udělat s hlasovacími lístky? Roztrhat a v obálce hodit do volební urny...

Tak pan Zeman se nám zase jednou urazil a odmítá dávat rozhovory slovenským novinářům - to je však, jakoby pohrdl všemi slovenskými občany. Celé slovensko potrestal za jediný kritický článek Kandidát na prezidenta, ba přímo i prezident sám, by se měl umět nad takové věci povznést, měl by umět nést i kritiku. Zeman opětovně dokázal, že není zralý na to být prezident.

Obdobně se choval posledních deset let. Jeden mýtus živený právě panem Zemanem praví, že ČSSD, hlavně Špidlovsko - Grossovské vedení,  zařízla pana Zemana při prezidentské volbě v roce 2003. Bylo to však přesně naopak. Pan Zeman zařízl vlastní stranu a od té chvíle ji pouze systematicky škodil. Vezměme si to popořádku. Před volbama v roce 2002 zcela jasnými slovy prohlásil, že nadobro odchází z politiky na Vysočinu. Pamatuji si, že v jedné televizní debatě doslova prohlásil, že novináři si budou na Vysočinu jezdit ptát i jeho rakvi, jestli se vrátí do politiky a že on vždy bude jasně říkat, že do politiky se nikdy nevrátí. Jestli se neměli tato slova stát pohým předvolebním prázdným klamem, jak přilákat voliče nespokojené s opoziční smlouvou, musel na nich tehdejší pan předseda Špidla prostě trvat.

Už tento Zemanem nepřirozeně navozený stav, kdy prohlásil, že odchází z politiky, a při tom "ve svém křídle" živil "naděje", že přesto bude kandidovat, byl pro ČSSD smrtelný. Jeho obdivovatelé totiž začali tvrdě tlačit, aby i přes zmíněné prohlášení Zemana ČSSD kandidovala na prezidenta, čímž by však zcela popřela svou tehdejší předvolební kampaň. I v této situaci Zeman jednal nemoudře, když místo jasného slova: Ano, budu kandidovat, ne nebudu, si kladl požadavky, které ještě více rozdrobily soc dem: Musí být vnitrostranické referendum a on sám, i když referendum vyhraje, nastoupí až v druhé volbě prezidetna. Vyvzdoroval si referendum, jehož výsledkům se stejně dopředu nemínil podřídit (i když vyhraju, stejně nebudu kandidovat) a nastolil situaci, že aby mohl kandidovat, museli jeho příznivci podříznou kandidáta ČSSD v první volbě - tímto beránkem se stal pan Bureš. Pan Bureš v první volbě dokazatelne nedostal všechny hlasy poslanců ČSSD, volila ho, pokud si dobře pamatuji, pouhá polovina tehdejšího poslaneckého klubu. A až pak nastoupil jako DEX machina, pan Zeman - a na rozdíl do Bureše dostal v tajné volbě více hlasů, než kolik měla ČSSD členů poslanecho klubu. Věru, Zeman nemá tehdejšímu vedení co zazlívat, nebyla to tehdejší ČSSD,   kdo zařízl Zemana, byl to Zeman, kdo svými neštastnými kroky podřezal větev pod svou stranou a tím i pod svou vlastní kandidaturou.

Tím, jak se tehdy Zeman zachoval ke své straně, jak uraženě utekl z hradu a jak pak vedl válku proti ní, tím se pro mě osobně stává pan Zeman nevolitelným ani v prvním, ani v druhém kole.

Kandidáti na prezidenta totiž nenabízí pouze své volební programy, ale i svou osobnost, své mravní hodnoty. Tyto onehdy pan Zeman odhalil ve své nohotě a nevšiml jsem si, že by od té doby "činil pokání", změnil svůj náhled a postoj k tehdejší situaci. Nikde jsem neviděl, že by se omluvil ČSSD za své jednání k ní. Takovéto jednání prostě nemohu podpořit svým hlasem

Avšak jaká je alternativa? Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. Do druhého kola postoupil pan Schwarzenberg, muž "přítomnosti", spojený s oběma posledními vládami, stojící na "pozitivní a negativní motivaci". Jako předseda TOP09 nese svůj díl zodpovědnosti za vše, co prosadila tato a i předchozí vláda - včetně julínkovného, sociálních karet, daňových balíčků, důchodové reformy. Vyjádřil se, že by bratrům Mašínům postavil pomník. Jako ministr zahraničí uznal Kosovo, které vzniklo za velmi podivných okolností.

Pan Schwarzenberg však není pouze mužem "přítomnosti", ale také "dávné minulosti", spojen mnohými pouty s Habsburským domem, jehož představitele uznával minimálně za "korunní prince" České koruny. Nechává se, ať už aktivně či pasivně, titulovat titulem "kníže", byť už Masarykovské československo šlechtické tituly zrušilo: Nikde jsem nezaregistroval, že by se v této volební kampani od oslovení "kníže" distancoval, naopak, zdá se mi, že se tento titul stal jeho marketinkovou značkou. Tím se však nedistancoval ani od středověku, ani od feudalismu, od učení o Trojím lidu.

To jsou všechno hodnoty, které také nemohu, podpořit ani aktivně u volební urny, ani pasivně, že bych k volbám nešel. Co s tím dilematem?

Nikdy jsem nebyl příznivcem protestních "neplatných" hlasů. Zdály se mi zcela zbytečné - volební komise je jednoduše nechává stranou. Zvlášť u voleb do parlamentu se mi zdá takto protestovat zbytečné - lepší je už opravdu podpořit nějakou protestní stranu, než svůj hlas znepaltnit. Ale zde je zcela nová situace.

Kolika procentů voličů je, stejně jako já, zklamáno tímto prezidentským tandemem? Jsem sám? Nebo je nás více? púl procenta? Pět procent? Dvacet procent? Víte, souboj Zeman x Schwarzenberg vypadá, že bude hodně těsný. Jestli se v urně najde aspoň pět procent neplatných hlasů, může se stát, že žádný kandidát nedosáhne napdoloviční většiny voličů, kterých s ezúčastní voleb. Ano, dosáhne nadpoloviční většiny platných hlasů,  ale bude zřejmé, že u všech lidí, kteří k volbám přijdou, tuto nadpoloviční většinu mít nebude. Jestli část neplatných hlasů bude opravdu výrazný, pak to musí vést takovéhoto kandidáta k sebereflexi A třeba odstoupí sám, neboť uvidí, že prostě fakticky nemá potřebnou podporu, i když formálně a právně by ji samozřejmě měl. A i kdyby ne, pak  jeho mandát bude, minimálně, oslaben.

Co tedy s volebními lístky? Osobně, jestli se ještě nestane něco mimořádného (zjevení anděla s ohnivým mečem a pokynem od Boha, koho volit; případně, kdyby se pan Zeman omluvil za své desetileté jednání či kdyby se pan Schwarzenberg distancoval od knížecího titulu, habsburského řádu, kdyby složil členství ve vládě a v TOP09), oba lístky roztrhám, vlepím do obálky a hodím do volební urny. Přidá se někdo? Jestli ano, jak říká pan Okamura, šiřte prosím tento návrh dále...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře