XXVI: Nečekaná návštěva...

19. leden 2010 | 08.56 |

Tittle     Předchozí díl    Příští díl

Tahle návštěva přichází zcela neočekávaně. Michal, osobní notář řezenského biskupa Tutona, provázený, kromě jiného, jedním postarším bojovníkem neurčitého věku, dorazili uprostřed zimy, chladného února, na pražský knížecí dvůr.

Náhlost, jakou se notář objevuje v sídelním městě, vzbuzuje velkou pozornost. Kníže však překonává svoji zvědavost, dobře ví, že se nic nestane, jestliže poselství uslyší dnes, nebo za den, za dva. Vzkazuje, že si řezenští vyslanci mají odpočinout, zahřát se, posilnit. Dává jim k dispozici celé jedno křídlo knížecího paláce. A pražskému županovi Hněvsovi přikazuje bdít nad potřebami hostů. 

Druhý den v poledne vystrojuje k poctě příchozím velkou hostinu. Přítomna je elita země, velmožové, kteří se právě zdržují v blízkosti panovníka. Vzhledem k roční době jich sice není hodně, ale kvantitu nahrazuje kvalita.

Společně se vzácnou návštěvou stolují kníže Vratislav se svou matkou Ludmilou, oběma svými staršími syny, přítomen je kancléř Petr, arcipresbyter Wolfgang, velitel družiny vladyka Ctirad, pražský župan Hněvsa, tetínský župan Mstina, vladyka Tichan, kaplan Pavel i další významný host, čerstvě pokřtěný kníže Hořibor, vládce Charvátů, se svou novomanželkou, kterou si přivezl z bavorského tažení.

Po hostině kníže přijímá posly ke důvěrnému slyšení. V místnosti, kterou bychom dneska nazvali pracovnou. Hlavní nábytek tohoto kabinetu tvoří kulatý stůl, na něm konvice se svařeným vínem a se třemi poháry, tři židle jsou poskytují pohodlí třem mužům. Knížeti, notářovi a postaršímu bojovníkovi.

Po obvyklých uvítacích větách, ve kterých se probírá spokojenost hostů s ubytováním, pohostinstvím, ve kterých se i zanadává na panující počasí, například padá typická zmínka o psu, kterého by do takové zimy ani král nevyhnal, se kníže dostává k otázce, jaký naléhavý vzkaz od Arnulfa že to poslové přináší, vzkaz, jenž nemůže počkat ani do jara?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře