Anketa: Koho za prezidenta? Druhé kolo...

17. listopad 2012 | 10.45 |

Těšil jsem se na přímou volbu prezidenta, osobně jsem jejím zastáncem: To, co předváděli zákonodárci při té poslední nepřímé, je docela diskvalifikovalo pro tuto pravomoc. Věřím, že když jsou obyvatelé této země dost zralí na to, aby si zvolili parlament, jsou dost zralí i na to, aby si zvolili svého prezidenta. Avšak, koho zvolit? Výběr kandidátů, který se nabízí, zvlášť na levé straně spektra, je nejslabším článkem této volby prezidenta. Nemyslím si, že je to systémová chyba, spíše snad jenom výchylka, která se v příští volbě nachýlí na druhou stranu. 

Koho za prezidenta? Pan Vladimír Remek odmítl kandidovat, aby netříštil hlasy na levici, ale ono na levici není koho volit. Očekával jsem morální autority, ale nabízí se většinou jenom technokraté a mocichtivci kandidující vždy a úplně na všechno. A při tom levice respektované osobnosti s morální integritou a vizí má: Vladimír Špidla, Jan  Keller, Valtr Komárek, Erazim Kohák a další a další. S duchovní sféry mi zase chybí osobnost typu Jana Sokola, který proti Klausovi kandidoval v roce 2003. Mezi kandidáty mi chybí osobnost, se kterou bych se ztotožnil, pro kterou bych hlasoval, ale nabízí se mi celá řádka osobností, které bych na hradě nechtěl. Nemám kanidáta, pro kterého bych hlasoval v prvním kole, mám ale kandidáty, proti kterých bych hlasoval v druhém kole: Fischer, Dlouhý, Bobošíková, Dientsbier, Zeman. Snad poprvé v životě bych si dokázal představit i to, že bych v druhém kole podpořil kandidáta pravice: Než  Zemana na hradě, který ruší svá slova a v době jeho aktivní politiky se v jeho blízkosti objevovali ne příliš důvěryhodní lidé s né příliš důvěryhodnými, "olověnými", materiály, to raději Sobotku, Roithovou, Fischerovou, tedy osobnosti na pravém spektru, jejichž morální integrita je, alespoň pro mně, nespochybnitelná.   U pana Dientsbiera se mi zase zdá, že pohrdá křesťanskými hodnotami, kterých si já osobně velmi vážím.

Pan Schwarzenberg, při vší úctě k němu, mi odpadá kvůli dvoum skutečnostem: Že je členem této vlády a že má rakouské občanství. Zbývají kandidáti, kteří jsou pro mě osobně nečitelní: Franz, Okamura. Pan Franz je pravděpodobně typ "zeleného", liberálního, radikálního politika, jakési ztělesnění radikálního, leč přesto demokratického, protestního hlasu mladé generace. A pan Okamura je člověk, který se dokázal vlastní pílí a úsilím dostat ze dna až na vrchol. Oba mají kontroverzní nálepku. Pan Okamura, byť neprávem, nálepku populisty, pan Franz si svoji kontroverzi vědomě nechal vytetovat na obličej. Nechám se překvapit, jaký program oba přinesou. U čtenářů tohoto blogu vyhrál v anketě pan Okamura, gratuluji mu, což má pro mě silnější hlas, než jsem čekal, když jsem tu anketu vyhlašoval, ale protikandidáti byli lidé, kteří třeba ani nekandidovali. Tudíž  vyhlašuji druhé kolo, a to né proto, že by výsledek předchozí ankety se mi "nehodil do krámu," ale proto, abych mu panu Okamurovi předložil soupeře, se kterými skutečně zápasí. Anketa má omezení pouze pro šest jmen, tudíž jsem nemohl uvést všechna jména.

Děkuji za Váš názor :-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

RE: Anketa: Koho za prezidenta? Druhé kolo... tenisak®pise.cz 17. 11. 2012 - 11:23