Zásady křesťanské předmanželské hygieny

15. září 2012 | 03.56 |

Mezi hodnotami, které my, křesťané, vyznáváme, patří odložení tělesného sblížení partnerů do manželství. Dobře, ale my jsme lidé slabí, jak nepodlehnout slabosti? Dovolte mi, abych nastínil některé rady, zásady "hygieny", které se mi osobně osvědčili:

1) Oba partneři se musí ze srdce rozhodnout, zda-li tuto hodnotu chtějí zastávat, nebo ne. Nestačí pouhá tolerance jednoho z partnerů k názoru toho druhého. Jestliže některý z partnerů toto nepřijme toto rozhodnutí do svého srdce, bude dříve či později úsilí druhého partnera o předmanželskou tělesnou čistotu sabotovat. Jestliže jeden z partnerů tlačí druhého přes jeho (jejich) společné rozhodnutí, může to být znamení, že tyto dva lidi společně nespojuje Bůh, ale někdo jiný.

2) Svého partnera, svou partnerku,  neprovokujme, neuvádějme do pokušení. Svým oblékáním, svou mluvou. Víte, někdy bychom se měli při odchodu z domova zastavit, obrátit se, podívat se do zrcadla a zeptat se: Opravdu chci, aby ty části těla, která odhaluji, viděl – viděla osoba, která není mým manželem, mou manželkou?

3) Nepijte společně alkohol. Alkohol posiluje lidskou tělesnost a zeslabuje sebekontrolní mechanismy. To platí dvojnásobně, jestli se společně chystáte na vícedenní výlet, případně na taneční zábavu. V situacích, kde je "riziko" větší, tam je třeba být dvojnásobně střízliví a obezřetní.

Určitě platí i další zásady předběžné opatrnosti. Nikdo jiný Vás nezná tak dobře, jako Vy sami. Vy sami musíte znát nejlépe své silné stránky, ale i slabé. Ten, kdo má problémy s alkoholem, například, by neměl chodit do hospody. Osobně jsem přesvědčen, že církev by neměla vodit druhé za ručičku (co děláš v hospodě? Ještě jednou tam zajdeš a vyloučíme tě), spíše ukazovat na nebezpečí spojené s rizikovým jednáním. Rozhodnout se musí každá "ovečka" sama za sebe. Ona se zná lépe, než ji zná pan pastor, kazatel, starší, ona se zná lépe než nejlepší přítel. Také ona nese za svůj hřích největší zodpovědnost. Společenství je od toho, aby varovalo před důsledky, ne od toho, aby přebíralo zodpovědnost za každý čin svého člena. Důležitá je i elementární důvěra: Důvěra ve slovo svěřence, ale také v Kristovu Milost. Ještě bych chtěl v této souvislosti připomenout dělení věcí v teologii Jednoty bratrské do tří oblastí: Zásadní (Boží Milost, Kristovy zásluhy), služebné (církev, svátosti, bible...) a podružné (ten zbytek). Neničme kvůli podružným blbostem Boží dílo, nezavírejme preventivně dveře do církve druhým proto, že by snad v budoucnu mohli zhřešit, ale spíše řešme konkrétní hříchy, až nastanou a jestliže nastanou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

RE: Zásady křesťanské předmanželské hygieny anetka* 15. 09. 2012 - 11:08
RE(2x): Zásady křesťanské předmanželské hygieny bohu-a 19. 09. 2012 - 09:40