Břeclavská tajemství a ráthoviny...

28. květen 2012 | 20.35 |

V uplynulém období jsem zaregistroval dvě noviny, na které bych rád zareagoval: Změnu výpovědi břeclavského chlapce a zatčení pana doktora poslance Rátha...

Před nedávnem veřejnost pobouřila zpráva, že údajně skupina třech romů přepadla patnáctiletého chlapce, který jim nedal žádanou cigaretu. Následovaly citová prohlášení a demonstrace, která v podstatě volala po pogromu. Nakonec policie odvedla kvalitní práci a dokázala, že si chlapec všechno vymyslel. Avšak otázka, kterou mám na srdci, zní: Neuspokojila se nakonec policie přílišně s chlapcovou verzí č. 2? První jeho výpověď byla ověřována na detektoru lži, ale co ta druhá? Policie říká, že se chlapec s přáteli domluvili na tom, jak v kontextu verze 1 budou vypovídat, nedomluvili se však třeba i na tom, jak budou vypovídat  v rámci verze 2?

Je vůbec technicky možné, aby při předvádění "gymnastických prvků" na balkónu osmého patra se chlapec propadl (pouze) o jedno patro na balkón pod ním? Jak se dostal z toho spodnějšího balkónu? To jako zaklepal na okno sousedům, aby ho pustili? V tělesném stavu ne dalekém od fyzické smrti? A ti sousedé ho jenom tak pustili dále, aniž by si všimli jeho zdravotního stavu a jakkoliv na něj zareagovali? Jak se pak dostal na místo, odkud zavolal matce? Podle místních je to údajně dalších cca osm set metrů. Jak se tam dostal, s obrovskými vnitřními bolestmi, s poškozenými ledvinami a Bůh ví s čím dalším? A opravdu, když na kluka tak zblízka sahá smrt, má ještě strach z mámina trestu? Je dobře, že policie odhalila první lež, ale co s tím druhým tvrzením? Nemá ten chlapec ještě strach z něčeho, někoho dalšího?

Na celé kauze jsou znepokojivé další věci. Například, jak málo stačí, aby tzv. "slušní" lidé vyšli do ulic a volali po plynových komorách. Jaktože, když rómové údajně někoho zmlátí, je celé město na nohou, ale když něco obdobného udělá "bílý," třeba ve vlastní rodině, tak je ticho po pěšině? A co obsahy diskuzních příspěvků anonymních hlasů např. z dnešního téma dne rádia Impuls? Kterým směrem se budou ventilovat tyto vášně, až kotel vybuchne? Vláda situaci absolutně nezvládá, na co čeká?  Dnes se zase volá po tom, aby rodina toho kluka zaplatila za policejní manévry v Břeclavi. Ale copak je opravdu ten chlapec zodpovědný za onu demonstraci? Copak ji svolával on? Neměl by být spíše ten účet poslán na adresu pana Valdese a jeho tzv. dělnické strany? 

Tak nám ještě k tomu všemu zatkli pana doktora Rátha, bývalého krajského hejtmana, který dovedl střední čechy málem k finančnímu krachu. Nechal se nachytat s krabicí plnou peněz, údajně úplatku. I zde mám trochu znepokojivou otázku na duši: Co když má pan Rath pravdu a stal se obětí politického komplotu? Svévolné hrátky státního zastipitelství ohledně místní příslušnosti tomu nahrávají.

Proč je pan Rath stále ještě ve vazbě, když už se sám vzdal možnosti, jak v křesle hejtmana pokračovat v trestné činnosti, ze které je podezřelý? Jaké svědky může ovlivnit, když jsou údajně na stole nejrůznější odposlechy a zmonitorované zatýkání?  Proč s ním zacházejí, jakoby by vedl snad rozvětvenou mafii sicilského či neapolského typu? Proč jej na jednu stranu izolují od všech zpráv z vnějšku a na druhou stranu sdělovací prostředky zásobují peprnými podrobnosti z případu? Proč předsedkyně sněmovny tak vehementně brání pano Ráthovi v jeho ústavním právu hájit se na půdě sněmovny? Proč je spis tak tajný, že k němu dlouhé dny nemají přístup ani obhájci pana Ratha?   A proč to vše přišlo jen pár týdnů po tom, co pan Rath otevřeně upozornil na archívy ABL a znepokojivě se otázal, koho všeho může pan Bárta vydírat?

Je něco shnilého v tom našem státě českém, když bych měl parafrázovat Shakespearův výrok z Hamleta. Na této adrese lze shlédnout tiskovou konferenci advokátů pana doktora Ratha, je zajímavé si ji poslechnout: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/zive-vysilani/videozaznam-360653-brifink-rathovych-advokatu-adama-cerneho-a-romana-jelinka/

Na druhé straně, zcela jistě, znedůvěryhodnilo celé vedení Středičeského kraje, onu tichou koalici ČSSD s KSČM. Osobně soudím, že odchod Ratha nestačí, měla by odejít celá rada a kraj by na těch pár měsíců do krajských voleb měla řídit opozice. Neboť ČSSD případem Rath ztratila legimitu vést tento kraj.  Padni komu padni: Jestliže z nejrůznějších příčin se volá po odchodu vlády, pak pro případ Rath by se stejně oprávněně mělo volat i k odchodu celé středočeské krajské rady. 

Pěkný večer přeji...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář