Nesouhlas proti vysokoškolskému zápisnému...

17. květen 2012 | 10.32 |

Vážený čtenáři, dovolte mi vyjádřit zásadní nesouhlas se zavedením tzv. "zápisného" na Vysokých školách, což není nic jiného než jiný, méně "zprofanovaný" výraz pro školné. Osobně nesouhlasím se zavedením této (i jakékoliv jiné formy) školného z následujících důvodů:

1) Ruší se (resp dále se oslabuje) princip rovných příležitostí. Společnost se (stále více) dělí na ty, co na to finančně mají, a na ty, co na to finančně nemají.

2) Financování (nejen) vysokoškolského vzdělání se (stále více) přesouvá ze společnosti na studujícího. Přičemž z práce vysokoškolsky vystudovaného studenta nemá profit pouze ten student, ale i společnost jako celek. Není pravda, že vysokoškolské studium je vstupenkou k vysokým výdělkům - mnozí vysokoškoláci mají plat i o třetinu menší, než mnozí středoškoláci

3) Finance na Vysoké školy lze dostat i jinak a spravedlivějším způsobem, než skrze školné (zápisné) - např. daň za titul. Tuto daň by totiž neplatili njenom ti, kteří mají "smůlu" na datum narození, ale ze svého příjmu (třeba i od určité hladiny) všichni pracující vysokoškoláci - včetně současného prezidenta republiky, který se dodnes nemůže smířit s tím, že za své studium žádné školné neplatil.

Děkuji za pozornost :-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář