Zmrazení důchodů se nedá morálně odůvodnit..

27. únor 2012 | 23.59 |

Ministr financí dnes předložil návrh na zmrazení důchodů a zároveň zvýšení DPH. Vláda, která takovouto "sociální eutanazii" skutenčně navrhne, by měla okamžitě rezignovat pro svou přiznanou neschopnost. Zvlášť, pokud by takovýto krok byl skutečně nevyhnutelný. Měla by si vzít příklad z dr Evdarda Beneše, který také rezignoval ihned po přijetí Mnichovské dohody.

Život je otázkou priorit, říká známá reklama. Úcta k rodičům, ke stáří a k dlouhodobě nemocným by měla být ve slušné společnosti prioritou číslo jedna. Pan Vladimír Špidla jednou řekl, že "zdroje jsou," a tento výrok mu mnozí "mlatí o hlavu" ješte dnes. Ale má pravdu teď a měl mnohem více pravdu i tehdy, než naše milá pravice "rozpočtové odpovědnosti" prošustrovala obrovské milióny, o kterých se předchozím vládám ani nesnilo. Zdroje i dnes jsou a jsou otázkou priorit, jaké vyznává společnost, která tyto zdroje přerozděluje.

Že nejsou peníze na valorizaci důchodů? A na co jiného by měly být peníze, když ne na důchody? Důchodci jsou vrstvou společnosti, která si ve své větsině není schopna pro své stáří a zdravotní stav jakkoliv cokkoliv přivydělat. Žádná valorizace důchodů ze samotného principu nemůže pokrýt zvyšující se životní náklady z inflace, protože se jedná o průměr - to, že dva lidé mají průměrně jedno kuře na osobu, neznamená, že to kuře mají oba dva. Ale může alespoň pomoci. Zmrazení důchodů jde jednoznačně proti tak základnímu dokumentu naší civilizace jakým je Boží desatero.

A že tedy zdroje nejsou? Tak zkusme spočítat:
1) Okamžitě zmenšeme počet poslanců na polovinu a pozastavme činnost senátu na ty dva roky, zatrhněme zahraniční cesty poslanců.
2) Zdaňme sponzoring, vysokoškolské tituly jako daň z příjmu, víno, zvyšme spotřební daň na tabák a alkohol, zrušme strop odvodů na sociální pojištění, a odvádějme více, zrušme hazard, zrušme rovnou daň a znovu zaveďme "pořádnou" daňovou progresi.
3) Na rok na dva přestaňme podporovat české filmy (jsou nám snad milejší, než naši rodičové?), divadla, církve, kulturní památky, zvyšme daně vrcholovým sportovcům a umlěcům
4) Zmrazme výdaje na armádu a na dva roky zrušme veškeré výběrová řizení na armádní zakázky.

Nedovedu odhadnout, kolik bychom takto ušetřili, ale na valorizaci důchodů by to snad vyšlo...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře