Paradox Adama..

14. únor 2012 | 10.25 |
› 

Vezměme si stroj času a navštivme počátek Země. Seznaměme se s Adamem, prvním člověkem, bytostí řekněme patnáct, dvacet let starou. Jestliže bychom ho zkoumali vědecky, všechny zákonitosti jeho těla, to, jakým způsobem může tělo dorůst do této podoby, museli bychom na základě vědeckých faktů říci, že Adam má minimálně těch patnáct, dvacet let. A přesto se jedná o člověka, který byl stvořen včera! Před Adamem je věda bezmocná. A taky my musíme stát před otázkou, komu věřit: Vědě, která říká, že Adam musel vzniknout před těmi patnácti, dvaceti lety, anebo Bohu, který říká, že jej stvořil včera?

A proto tam, kde se stal mocný a velký zázrak, tam je věda zcela bezmocná. Věda prostě nemůže pracovat s předpokladem, že Bůh řekl Slovo a ono se to stalo. Chtít to po vědě znamená popřít vše, co věda znamená. A podle Bible stojí za počátkem světa Zázrak - tedy něco, co věda už z principu zkoumat nemůže.

Vždy by mělo jít o to, zda je věda v rozporu s Biblí, či nikoliv. Říká - li věda něco, co není v rozporu s Biblí, nemám problém to přijmout a ani nevidím důvod, proč to nepřijmout. Avšak tam, kde se věda dává do křížku s biblí, tam se prostě "víra s vědou pohádat musí." V těchto případech "spáchat intelektuální sebevraždu" je nutné a potřebné.

Co se týče historicity evoluce, není pravdva, že by před Darwinem o evoluci nikdo ani netušil. O evoluci spekulovali již staří řečtí filozofové stovky let před Kristem. Jistě, jejich vědecké přesnossti se dnes můžeme pousmát, přesto jejich závěry byli pochopitelné i pro tamnějšího nevědeckého člověka. Proč by tedy Kristus nemohl hlásat evoluci aspoň v takovéto primitivní formě?

Další věc: Evoluční teorie je zcela v souladu například s hinduismem. Hinduistě dokonce tvrdí, že jejich mýty obsahují mnoho fakt známé z darwinismu - například o stáří země a o vývoji druhů. Sice jsem četl některé i hinduistických mýtů, ale jenom malý zlomek z toho a na toto jsem nenarazil. Ale připustme, že mají pravdu. Pak tu stojí otázka: Jestliže evoluce může být součástí mýtů starývch mnohotisíc let v Indii, proč by Bůh je nemohl zahrnout i do Bible? Jsou snad Indové chytřejší než židé? Podle počtu Nobelových cen v přepočtu na tisíc obyvatel se to nezdá!

Jistě, Bůh mohl zahrnout evoluci do Bible. Je-li součástí indických mýtů a spekulovali-li o ní staří řečtí filozofové před příchodem světa, tak to není nic nemožného. Ale on to neudělal. A když to neudělal On, měli bychom to dělat my?

Z diskuze pod článkem:

Toby má ohledně intelektuální sebevraždy pravdu :-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře