Vláda pracující na diskreditaci demokracie

30. leden 2012 | 18.09 |

Při čtení zpráv dnešního internetu jsem se minimálně dvakrát třikrát zhrozil...

V autě ministra dopravy se našla štěnice. Docela běžná věc, v poslední době. Jenom jakožto laik nerozumím jedné věci, kterou mi snad laskaví čtenář objasní. Jak je možné, že úředníci ministerstva "protikorupční vlády rozpočtové zodpovědnosti" tuto věc měsíce nehlásili na policii? Napadají mně tři, možná čtyři eventuality:

1) Možná podle názoru úředníků jsou nahrávací zařízení v autě ministra zcela normální a běžnou věcí. Že ten ministr rozhoduje o miliónech a miliardách veřejných korun tvrdě českých, na tom asi nesejde.

2) Nebo na tomto úřadě vládne strach z jakéhosi "supergurua" stojícího v pozadí a tahajícího za nitky, přičemž tento vládnoucí strach je pak větší než poctivost a zodpovědnost.

3) Pan ministr nedůvěřuje policii české republiky.

4) Hlášení ministerstvo policii předalo, avšak ta to v nějakém chaosu potratila, anebo si tuto informaci jednotlivá oddělení mezi sebou nepředali, případně zatajili.

5) Případně se to předalo rovnou tajné BISce.

První dvě možnosti by stačily k pádu ministra dopravy, čtvrtá k pádu ministra vnitra. Je-li pravdivá třetí eventualita, měla by se odporoučet celá naše vláda. Varianty tři až pět jsou hrozbou pro tzv. obyčřejného člověka: Jestli policii nevěří ani ti lidé tam nahoře, co pak my, plebejci, tu dole.

Avšak co se dále nestalo. Evropská komise nepřímo a meziřádky obvinila ministerstvo školství  z pokusu o tun - teda pardón z plánování plýtvání - evropských peněz. Penězovod zastaven na dobu neurčitou.Čistě náhodou tento ministr je taktéž nominován agenturou ABL / VV. Koaliční partneři hovoří o evropské ostudě, jistý europoslanec se zase vyjádřil v tom smyslu, že když komise  označuje situaci diplomatickým slůvkem za "vážnou", jedná se ve skutečnosti  o situaci katastrofální. Ministr před nedávném nabídnul národu rezignaci, jestliže nastanou nepřekonatelné obtíže s čerpáním evrofondových peněz, ale možná pouze blouznil z vysoké horečky.

Ukazuje se, že pokračujícím  spolkem s agenturou ABL / VV, jejíž superguru sepsal těsně před vstupem do politiky manuál k privatizaci politiky a veřejných služeb, pracuje vláda, za jejiž činnost nese hlavní zodpovědnost premiér republiky, na diskreditaci demokracie. Loni na jaře měl premiér možnost se od ABL / VV odpoutat, žel však v sobě nenašel odvahu.

Zatím se mi však zdá, že se problémy s ABL / VV vrací jako bumerang. Tato vláda si ošklivě zahrává s důvěrou lidí v politiku či v demokracii obecně. Připomeňme si v této souvislosti, že už ta předchozí vláda pana Topolánka ztartila demokratickou legitimitu, když vznikla podezřelým zpúsobem na základě přepsání výsledků voleb "pozitivní a negativní" moravskou motivací politiků - jednoho z nich nedávnou odsoudil prvoinstanční soud, čímž dal najevo, že v té době byl minimálně vydíratelný.

Rád bych takto nepřímo panu premiérovi vzkázal, odkázaje se, ač jeho nevolič, na jeho předvolební sliby: Zbavte se ABL / VV dříve, než bude úplně pozdě. Tu už vůbec nejde o ideologický spor mezi levicí a pravicí. Zde jsou, pouhých dvaadvacet let po pádu totaltiného režimu, v sázce samotné základy polistopadového politického systému. Za ty škody na důvěře rok či dva vládnutí  nestojí. Zvlášť, když občas člověk poslouchá anonymní diskuze třeba v rádiích, kolik se tam objevuje hlášek o kyjích, vidlech a defenestracích. Deprivace ve společnosti stále nebezpečně roste.  Pane premiére, zbavte se VV, anebo ještě lépe, běžte od toho pádla sám a umožněte nové volby a obnovení demokratickém legitimity vlády a parlamentu. Všechny zákony, které prosadila vláda tato (společně s vládou minulou) a které ještě ppředloží, stojí na velmi problematickém morálně-demokraticko-legitimním základě, který by měl posoudit Ústavní soud. A čím více tato vláda prosadí, tím hlubší pád republice hrozí.

Související články:

- Smrt demokracie (psáno v době "moravského" přepisování výsledků předchozích parlamentních voleb)

- Vládní krize: Na co to vlastně koukáme? (psáno vloni na jaře v době prolomení kauzy ABL, supergurua, podivných půjček v obálkách a štěnicí v ložnicích)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře