Hvězdné bloudění: Snad nejsem až tak starý!

21. listopad 2011 | 23.42 |

Start systému:
===================== *

Univerzální Datum:         xx.yy.zzzz
Univerzální čas:            ...
Umístění:                      Dok Uran, páté molo
Předběžný test:             V pořádku
Operační systém:         Okna 2500 (Pozn autora: Nemohl jsem si pomoct :-)))
Loď:                                 dvojstěžník třídy L-diplomat
Jméno lodi:                    Krysa
Mise číslo:                     zzzz0aa
Č. záznamu lodního deníku:     0.


Posádka:

kapitán Adolf Vlk
Funkce: Velitel lodi
Věk:     55,
Stav:    Vdovec
Rasa:     Mergán
status: Nepřítomen

velitel Hroznata Hroznýš,
Funkce: První důstojník
Věk:     53,
Stav:    Vdovec
Rasa:     Člověk
status: Nepřítomen

kapitán Fork,
Funkce: druhý důstojník, odpovědný za bezpečnost
Věk:     61,
Stav:    Ženatý, pět dětí
Rasa:      Logik
status: Dočasně pověřen velením lodi

nadporučík Chris Chriver,
Funkce: První pilot (třetí důstojník v pořádí velení)
Věk:     45,
Stav:    Ženatý, tři děti
Rasa:     Obchodník
status: Přítomen

nadporučík Charles Screw,
Funkce: Hlavní lodní technik (čtvrtý důstojník v pořádí velení)
Věk:     57,
Stav:    Svobodný, bezdětný
Rasa:   Člověk
status: Přítomen,

poručík Theofanie Litos,
Funkce: Druhý pilot (pátý důstojník v pořádí velení)
Věk:     38,
Stav:    Rozvedená, dvě děti
Rasa:   Člověk
status: Přítomna

podporučík Alexej Spidlov,
Funkce: Hlavní počítačový technik (sedmý důstojník v pořádí velení)
Věk:     19
Stav:    Svobodný
Rasa:   Člověk
status: Přítomen


kadet Bartolmaj Kochba,
Funkce: 3.

pilot
Věk:     22,
Stav:    Zasnoubený
Rasa:     Člověk
status: Přítomen


==================================
Bezpečnostní tým
seržant Soron, ,
Věk:     28 let,
Stav:    Ženatý
Rasa:   Logik
status: Přítomen

plavčík John Green,
Věk:     25,
Stav:    Ženatý
Rasa:     Člověk
status: Přítomen, lehká zdravotní indispozice

====================================
Tým lodních techniků:
poručík Daia Geo, (šestý důstojník v pořádí velení)
Věk:     33,
Stav:    Svobodná, jedno dítě
Rasa:     Keřyně
status: Přítomna

plavčík Usám Saudin,
Věk:     25,
Stav:    DvojŽenatý, pět dětí
Rasa:   Člověk
status: Přítomen

====================================
Tým techniků Počítače
plavčík Gab Leon,
Věk:     32,
Stav:    Svobodný
Rasa:   Šedivec
status: Přítomen

kadet Charles Motan,
Věk:     23,
Stav:    Svobodný
Rasa:   Člověk
status: Přítomen

=====================================
Civilisté
=====================================
Medicínský tým:
Lacan,
Funkce: hlavní doktor
Věk:     63
Stav:    Ženatý
Rasa:   Logik
status: Přítomen

Juan Garcia Porca y Paavendra,
Funkce: Asistent lékaře
Věk:     48,
Stav:    Svobodný
Rasa:   Člověk
status: Přítomen

Forkna,
Funkce: Vrchní ošetřovatelka, staniční sestra
Věk:     58,
Stav:    manželka kpt. Forka
Rasa:   Logik
status: Přítomna

Lacana,
Funkce: Ošetřovatelka, staniční sestra
Věk:     55
Stav:    Manželka doktora Lacana
Rasa:   Logik
status: Přítomen

Dulmila Charana,
Funkce: Ošetřovatelka, staniční sestra
Věk:     33
Stav:    Svobodná
Rasa:   Vlosan
status: Přítomen

=======================================
Luis Sontana
Funkce: Ekumenický Kněz, učitel
Věk:     48
Stav:    V celibátu
Rasa:   Člověk
status: Přítomen

Ostatní civilisté na palubě:
=============================
Rodina Chrise Chrivera
Příslušnost: Manželka (42), dvě děti (dívka 17. let a chlapec 12)
Rasa: Obchodníci

Dvě děti Theofanie Litos (chlapci 7 a 5 let)
Rasa: Lidé

Manželka Johna Greena (18. let)
Člověk

Díte Daio Geoi: (11. let)
Keř

Celkem: 25 lidí na palubě (+ 2 nepřítomní)


Zbrojní systémy:
================
10 starpéd: OK
2 Laser děla: OK
Energetické štíty: OK

**

Deník kapitána Forka, 1. den mise, čas 7:00
Zažívám období emoční nestability. Rozhodnutí o přiřazení kapitána Vlka na mé místo jako velitele lodi Krysa jsem ještě přijal logicky. Navíc jsem byl ujištěn slibem, že toto rozhodnutí dočasně platí pouze pro nejbližsí misi. Ale když se teď  dozvídám, že nový kapitán si chce přivést svého vlastního prvního důstojníka, tento akt nedůvěry vůči mne ve mne vzbuzuje silnou citovou bouři. Snažím se cvičit po způsobu mého národa, ale s věkem tyto cviky ztrácejí svoji účinnost. Nepomáhají mi můj problém úplně zvládnout. Jdu si zaběhat do kajuty, mám nahraný pěkný program Logického lesa, ale nejsem uvolněný. Už po pár stovkách metrů jsem udýchaný, znepokojený, naštvaný a uražený.

Mám sto chutí podat rezignaci, probírám to se svoji ženou. Ano, klade správnou otázka: Kam bychom šli? Na Kryse jsme už více než dvacet let, odchovali jsme tu naše děti, tato loď se stala naším domovem. Máme ji opustit a nechat Mergánovi?

Potřebuji ještě slyšet názor admirála Pqoka, zástupce Logiky v admiralitě. Ten mi vyjadřuje podporu. Potřebuje mne na Kryse. Pqok vyjadřuje pochybnosti ohledně Vlka, jeho rase, povaze, ba i jeho dosavadní kariéře. Společně nacházíme spousty nelogiky v jednání nového kapitána. Spojenectví s Morality je však současnou prioritou pro politiku OSP, zdůrazňuje admirál. Mé zkušenosti, nadhled a logika mají nezastupitelnou a potřebnou úlohu v této misii.

Hlásím svou emoční bouři, admirál nad ní mávne rukou, ale nepodceňuje ji. Tyto bouřky jsou charakteristické pro seniorní věk Logika, časem se ještě budou zhoršovat. Mám zintenzivnit cvičení našeho národa a více konzultovat s lékařem Lacanem. Hm, snad mi pomůže.

A ten Vlk!  Kde je?  Už se měl před  hodinou nalodit! Musíme restartovat a oživovat všechny systémy bez něho.  Kde se ten chlap fláká? Chce snad propásnout otevření subprostorového koridoru? Jak nelogické... Konečně se nalogoval. Rychle provádí přehlídku posádky a pak mne pozívá k sobě do pracovny. Mluví se mnou arogantně a povýšeně. Na konec se shodneme v tom, že musíme spolu spolupracovat. Ale osobně nevidím dostatek logických předpokladů k úspěšné realizaci této výzvy. Dostatek logických předpokladů i dostatek vlastní chuti. Možná to jsou pořád ještě dozvuky mé noční emoční bouřky, snad pomalu budou doznívat. Přece nejsem tak starý!
 

Deník kapitána Adolfa Vlka, 0. den mise, čas 22:00

Po příchodu  do své kabiny přidělené na  Admiralitě  se spolu s Hroznýšem  po celou noc prokousáváme osobními služebními kartami mé budoucí posádky. A jímá mně vztek. Kdyby bylo více času, výrazně bych ji pozměnil, ale... Jsem v časové tísni a myslím si, že do této časové tísně mně Admiralita dostala záměrně. Kdyby nešlo o Vila Chajrla, asi bych se na to vykašlal. Ale pro staré přátelství s velvyslancem, cítím, že ho nemůžu zklamat. Nemůžu, ani nechci.

Ano, posádku bych výrazně obměnil. Né proto, že by byla nějak špatná, to ne. Ale potvrdili se mé nejhorší obavy: Kromě hlavního lodního technika pana Screwa všichni ostatní nezažili jiného kapitána, než Forka. A to se mi nelíbí. Naštěstí, znám všechny členy posádky mladších 33 let - přednášel jsem  jim na Akadémii  o taktice, tak přeci jenom šest let strávených vyučováním za katedrou nebylo zbytečných. Například znám mladého Alexeje Spidlova, nesmírný talent. Všichni profesoři Akadémie o něm svorně tvrdí, že Alexej byl nejnadanější kadet za posledních padesát let. Na Akademii přijat již ve třinácti letech, o  dva roky dříve než  začal studovat například Vil Chajrl, ale také o půl roku předběhnul i samotného legendárního Francouze. Nebo poručice Geo. Když jsem ji popravé viděl jako kadeta na Činu, byla roztřepaným. ošklivým káčátkem, které si zoufale nedůvěřovalo. Když jsem ji však zkoušel před meziplanetární komisí, sršela svým sebevědomím a svou krásou omámila i samotného předsedu komise, jakého skoro stoletého Logika. Jó, Daia patřila k prvnímu ročníku, který jsem poznal na Akadémii.

V záznamech však nalézám i jednu skrvnu. Šedivec Gab Leon byl na předposlední misi kapitánem Forkem degradován. Z nadporučíka na pohého plavčíka. Co se asi muselo stát? Fork důvod neuvedl. Jistě, na nespecifikování důvodu degradace má velicí důstojník právo, zvlášť, když degradovaný se ztrátou hodností souhlasí. Tento pragraf se často za vermírných misií zneužívá. A ani nepomáhá kapitánům, kteří mají převzít v podstatě neznámou posádku.

I Gaba znám z Akademie. Tichý kluk, jako všichni Šedivci. Spolehlivý, puntičkářský. Vždy vykonal více, než jsem očekával, precizně a přesně tak, jak jsem to či ono zamýšlel, či často v mnohých případech měl zamýšlet. Nesl si i výborné reference z povinných kadetských praxí. Nedovedu si představit, že by zrovna na něm mohl někdo najít důvod k tak přísnému potrestání. Vždyť nadporučík na 32 letého mladíka je velice vysoká hodnost. Na velitele se vyžaduje minimální věk 35 let. Na druhé straně možná právě ona vyjímečná předchozí kariéra mohla Gabovi zachránit kůži, Fork mohl důvod potrestání neuvést právě proto, aby Gaba chránil. Ale už tím neuvedením uvedl na Gaba horší podezření, než kdyby sebehorší důvod sdělil.  

Prohrabujeme se v osobních spisech stále dále a dále. Teď se mi do rukou dostává složka  hlavního lékaře Lucana. Mám chuť zanechat  jej v doku, vykázat ho z paluby a tím i z výpravy. Ten španěl, druhý lékař, by mohl stačit a pro případ nouze jsou lodě již standartně vybaveny medicínskými programy. Lacan je Logik, věkem i rasou podobný Forkovi. Slouží spolu již dvacet let na Kryse a dokonce se spolu plavili i před tím na jiných lodích. Musí být s Forkem blízcí přátelé. Hlavní lékař má pravomoc prohlásit kapitána i jakéhokoliv jiného člena posádky za neschopného služby. V tom všem cítím smrtelnou kombinaci. Hroznýš mne však přesvědčuje, abych už do posádky nezasahoval a Lacanu vzal sebou. Protože každá další výrazná změna může mít negativní vliv na morálku mužstva. Samozřejmě, má pravdu, ale kdybych tak měl více času.

Co se týče lodi - Krysa byla vyrobena přibližně před dvaceti lety. Již od počátku ji svěřili  kapitánu Forkovi. Je to v podstatě středně - menší loď určená pro diplomatické mise ministerstva zahraničí. Dovede až deset dní v kuse letět subprostorem (Čin dokázal 30 dní) a vypálit starpéd cca každých sedm minut (Čin zvládl dvě starpéda za minutu).  A mimochodem, k názvu, který pro lidi zní zvláštně, ale Krysu uctívali staří předci dnešních Logiků jako posvátné zvíře. Loď smí pojmenovat její první kapitán no a Fork asi zažíval v té chvli jakési nostalgické emoce, tak vzdálené Logikům! Anebo snad jej k tomuto názvu vedla nějaká sálodlouhá hluboká logická  rozumová konstrukce? Kdo ví, já ne...

K ránu si nachvilku zdřímneme a pak se připravujeme na přepravu do lodě. Když v tom nás překvapuje zvonek vchodu do kajuty.

Nechám počítač otevřít dveře a zpozoruji dva muže oblečené, či spíše ukryté, to dlouhých nepromokavých pláštích. Toho vpravo téměř nepoznávám, byť jsem s ním předchozího večera mluvil:

"Admirále," div nevykřiknu údivem, "v tuto dobu, zde, bez uniformy?"

"Držte hubu, kapitáne," neobvykle hrubě odpovídá Topper, "a pusťte nás dovnitř..."

Uvolňuji prostor a nezvaná návštěva vchází. Admirál Topper mi začíná vyčítat mou reakci:

"Jste jak malý, kapitáne Vlku, začínám litovat, že jsem Chajrlovi na Vás přikývnul."

"Omlouvám se, admirále, takhle jsem Vás nikdy neviděl."

"A ani neuvidíte.."

A po chvíli dodává svým nezaměnitelným způsobem:

"Jak jistě správně tušíte, tato moje návštěva není obyčejná..."

"Poslouchám Vás..."

"Dovolte, abych vám představil senátora Renvu, člena Moralitského senátu..."

Údivem se ukloním: "Pane..."

"Vezmete ho na palubu, ale inkognito," pak admirál zvyšuje hlas: "To je rozkaz, kapitáne, nikdo, naprosto nikdo nesmí vědět, kdo se plaví s Vámi.  Nejméně ze všech Logikové. Nazývejte ho třeba panem Pcisionem, tím mu jednak polichotíte, a jednak udržíte jeho totožnost v tajnosti..."

Nechápu sice, proč by se pan Renva měl cítit polichocen, když ho pojmenuji panem Pcisionem, ale budiž, přikyvuji.

"A změňte kurz," pokračuje dále admirál, "místo přes Řapíž překročte Moralitskou hranici u Díveně, na základě přání pana Renvy..."

"Takže subprostorový koridor 252 mám nechat otevřený?"

"Zajisté, kapitáne, místo toho použijte koridor 050."

"Kdy se uvolní nula pět nula?"

"Za čtyři hodiny, patnáct minut přesně."

"Dobrá pane, prosím o dovolení nalodit se na Krysu..."

"Povolení uděleno."

Přicházím k počítači a vypínám program kajuty, nahrávám si data do svého identifikátoru. Naráz se místo mého obvyklého bytu objevuje velká, žlutomodrá krychle. Posunkem k sobě přivolávám Hroznýše a tajemného pana Renva, kývnu hlavou na admirála, ten mi odpovídá pokynem ruky. Pak se dotknu svého identifikátora a navážu spojení s Krysou.

"Tři muži k přepravě," sděluji. Objevuje se cestovní paprsek, který nás vynáší rovnou do mé nové vesmírné lodi....

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář