Kořeny hinduismu podobné rasismu

12. listopad 2011 | 05.00 |
› 

Ve čtvrtečním déníku Metro se objevila zmínka, že Světový svaz hinduistů kritizuje nějakou českou čítanku pro první stupeň základní školy, považuje ji za rasistickou. Nechám věcnou stránku této kritiky stranou, onu čítanku jsem neviděl. Avšak zaráží mne jistá dávka schizofrenie či pokrytectví oněch světových hinduistických vůdců: Neboť hinduismus ve svých kořenech silně připomíná právě onen kritizovaný rasismus. 

Hinduismus totiž dělí obyvatelstvo do čtyř kast, do kterých se člověk prostě narodí. Příslušnost ke kastě se nelze zbavit, jde s ním po celý život, předurčuje jeho osud. Od onoho stigmatu se člověk nemůže nijak distancovat, jde s ním celý život podobně jako stigma "nesprávné" barvy pleti. Ono rozdělení do čtyř kast podporuje sociální nerovnosti, vykořisťování člověka člověkem. Největší zrůdanost hinduismu však spočívá v učení, že narození do příslušné kasty (ale i další události z života) jsou přímým důsledkem jednání osoby v předchozích životech. Toto vše živí v lidech umělý pocit pýchy a nadřazenosti na jedné straně a pocitu celoživotního ponížení a pokoření na straně druhé, přičemž zákon karmy těmto pocitům dodává nádech spravedlnosti.

Systém čtyř kast v Indii přežývá stále, je hluboce zakořeněn. To, že se tento systém řekněme v evorpském či západním hinduismu moc nezakořenil, nevděčíme hinduismu samotnému, ale vlivu, jaký stále má křesťanství na západní civilizaci. Bylo to křesťanství, které přišlo s velice revoluční myšlenkou: V Kristu si jsou všichni lidé rovni, v Kristu neexistují žádné rozdíly. Že to trvalo delší dobu, než tento princip se "z papíru" dostal i do praktického života je věcí druhou.

Hinduismus ve svých védách oslavuje a glorifikuje světovou válku, v rámci které se odehrála bitva u Kuruksétře, kde se spolu střetla miliónová vojska. "Dobří" Panduovci bojovali proti "zlým" Kuruovcům, přičemž ti "dobří" Panduovci ani moc dobří nebyli - hlava jejich rodu v hazardní hře prohrála naprosto všechno: od bohatství, moci, rodiny, přes vlastní svobodu. To, co mne na tomto mýtu znepokojuje nejvíce, jsou následující dvě skutečnosti: Jednak že bůh Krišna v dlouhém rozhovboru přesvědčuje hrdinu Arjunu, aby šel bojovat, a jednak že sám Krišna bojoval proti svým vlastním vojákům, aniž by se ti vojáci čímkoliv prohřešili - prostě poslouchali rozkazy samotného Krišny. 

Ona kritika vůdců Světového hinduismu mi tedy připomíná křik zloděje volající "Chyťe zloděje." Kastovní systém hinduismu je sociální zrůdnost podobná projevům rasismu a třídního vykořisťování (a jistě také středověkého pseudokřesťanského dělení obyvatelstva na "trojí lid"). Hinduisté tedy kritizují něco, co je přímo v jejich kořenech, od čeho se, pokud je mi známo, sami nedistancují.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

Moderované komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář